Podle odborníků je narůstající počet diabetiků v naší populaci dán především změnou životního stylu. Více sedíme a přitom konzumujeme stále kaloričtější potraviny. Je pomýlené se domnívat, že nás se cukrovka netýká, protože ji v rodině nikdo neměl.

Rodinné dispozice jsou pouze jedním rizikovým faktorem, ten daleko rozšířenější tvoří právě kombinace nevhodného stravování a nedostatku pohybu.Dobrá zpráva je, že se dá při včasné léčbě a dodržování lékových a režimových opatření dostat pod kontrolu, takže diabetika v běžném životě nijak významně neomezuje. Pokud se chorobu podaří podchytit v začátku a pacient spolupracuje, je možné ji ovlivnit pouze dietou.

První příznaky

Zejména po padesátce se začínají objevovat příznaky stárnutí. Lidé bývají více unavení, častěji chodí na malou, může dojít ke zhoršení zraku. Jenže nejenom tyto projevy mohou také znamenat, že trpíte diabetem. Jak je to doopravdy, zjistí až lékař z jednoduchého krevního testu. Nicméně, jaké další příznaky by vás měly varovat?

Časté močení

Tento problém bývá jedním ze základních ukazatelů diabetu. Jde o to, že při zvýšené hladině cukru v krvi ledviny více pracují, aby ho dostaly z těla pryč. Jinými slovy, musí produkovat více moči, kterou cukr odchází ven. Časté nutkání na malou tak může být prvním příznakem cukrovky.

Žízeň a sucho v ústech

Myslíme tím opravdu pořádnou žízeň, která se už stala vaší každodenní realitou. Tenhle detail vás může splést v například v letním období nebo v přetopené místnosti, kdy je vám zkrátka jenom horko, anebo jste zapomněli dostatečně pít, což se také stává. Sucho v ústech a neustálá žízeň vám takto dávají najevo, že vaše tělo neprodukuje dostatek inzulínu.

Suchá pokožka

Další z faktorů, který si snadno spletete s příznakem stárnutí. Při cukrovce totiž chybí v pokožce dostatek vlhkosti. Tento negativní jev se projevuje zejména na nohou.

Špatně se hojící rány

Pokud máte cukrovku a udělá se vám puchýř, nemusíte si ho všimnout, stejně jakéhokoli škrábance nebo říznutí. Tento fakt způsobuje poškození nervů, které jde ruku v ruce právě s cukrovkou. Do neošetřené rány se vám pak snadno dostane infekce a vše se podstatně hůř hojí.

Potíže se zrakem

Zhoršující se vidění není po padesátce vůbec nic neobvyklého. S tímto problémem jde většina z nás k lékaři. A právě tam můžete zjistit, že příčinu je třeba hledat jinde – v cukrovce.

Nevysvětlitelné hubnutí

Náhle zhubnete, aniž byste se o to nějak významně snažili. Tohle je alarmující faktor, který může znamenat, že něco není v pořádku. Například hladina vašeho inzulinu. Jde o to, že tělo potřebuje energii, kterou si díky nízké hladině inzulinu nedokáže vzít z cukru, a tak pálí svaly a tuky. Proto hubnete.

Neustálý hlad

Jídlo, které konzumujete, tělo mění na glukózu. Ta slouží buňkám jako palivo. Jenže pokud trpíte cukrovkou, buňky nemohou glukózu správně vstřebat, takže vašemu tělu chybí energie. A protože tělo palivo zkrátka potřebuje, budete se cítit neustále hladoví, i když třeba právě dojedli.

Opakované infekce

Když jíte hodně sladkostí, množí se vám v ústech bakterie a dělají tam neplechu. Stejný princip funguje i na druhé straně. Tedy hodně cukru v moči je ideálním prostředím pro kvasinky a bakterie. Proto lidé s cukrovkou mívají časté infekce močových cest a ženy trápí vaginální kvasinková onemocnění.

Brnění či necitlivost rukou a nohou

Poškození nervů způsobené vysokou hladinou cukru v krvi může způsobit brnění, necitlivost či bolest v horních i dolních končetinách.

Neustávající únava

Pokud jste dočetli až sem a poznáváte většinu z výše uvedených příznaků, nejspíš je vám jasné, že tohoto souboru patří i věčná únava, což je s nedostatkem paliva k energii dost typický příznak.

Zdroje: www.janssen.com, www.summahealth.org, www.nhs.uk, my.clevelandclinic.org