Co leží na dně Ďáblovy díry: Nikdo netuší, poslechněte si zvuk záhadného jezírka

Elena Velímská | 31. 3. 2022

V chráněné přírodní rezervaci Ash Meadows v Nevadě se nachází podivuhodný geologický útvar, Devils Hole – Ďáblova díra, která ukrývá neméně podivuhodné jezírko. Pod ním leží nekonečné podzemní hlubiny, které nebyly dosud prozkoumány.

Ďáblova díra

Ačkoli Ďáblova díra leží v chráněné oblasti pouštních vyvýšenin a pramenných oáz Ash Meadows, je oddělenou součástí národní parku Údolí smrti. Je to „brána“ do rozsáhlého a hlubokého labyrintu podvodních jeskyní, které jak vědci předpokládají, vedou až do Údolí smrti a nejspíš ještě dál. Geologové odhadují, že jeskyně vznikly před 500 000 lety. Na povrchu je Ďáblova díra přibližně dvacet metrů dlouhá a přes tři metry široká. Na jednom mělkém konci je malý skalní šelf. Pod hlubokým jezírkem pokračuje dál padesátimetrovým úzkým otvorem do komory nazvané Acreeova propast, která je devadesát metrů dlouhá a čtyřicet široká. Její dno nebylo dosud zmapováno, badatelé viděli do hloubky asi 150 metrů. Ďáblovu díru se podařilo prozkoumat je částečně, někteří badatelé průzkum vzdali, jiní přišli o život. A nejen badatelé. Například v roce 1965 se rozhodli do jezírka Ďáblovy díry potopit dva mladíci P. Giancontieri a D. Rose a při záchranných akcích se je nepodařilo najít.

Zdroj: Youtube

Ďáblovo jezírko

Jezírko v Ďáblově díře je slané a má stálou teplotu 33 °C. V hloubce do 20 metrů v něm žijí kriticky ohrožené rybky, které jsou snad nejvzácnější na světě (Cyprinodon diabolis). Na zdech jeskyně nacházejí potravu a třou se na mělkém šelfu. Byly objeveny v roce 1930 a vědci odhadují, že tam žijí až 25 tisíc let. Nikde jinde se nevyskytují. To však není jediné, čím je jezírko výjimečné. Zaznamenává aktivitu velkých zemětřesení i ze vzdálených zemí, třeba Japonska, Chile, Indonésie, Mexika a dalších. Jakmile se někde na světě začne chvět země, voda v jezírku v Ďáblově díře začne šumět, cákat šplouchat jako ve vaně. Vznikají zde malé podvodní vlny tsunami, které dosahují až dvou metrů.

Metanové jezero Kivu ve Rwandě je časovanou bombou. Lidé tu přesto žijí dál
Cestování

Metanové jezero Kivu ve Rwandě je časovanou bombou. Lidé tu přesto žijí dál

Ďáblova díra chráněná

Dnes je Ďáblova díra oplocená a vstup je tam z ekologických i bezpečnostních důvodů zakázán. Průzkum kvůli možnému znečištění vody. a tak ohrožení vzácné rybky je možný jen na zvláštní povolení Správy národního parku a za velmi přísných podmínek čištění a dezinfekce potápěčského vybavení, kamer a podobně. V roce 2017 zkoumal vodu v jezírku po dva týdny tým paleoklimatologů z Innsbrucku a kameraman J. Bird směl vědce doprovodit a natočit záběry pro dokumentární film. Dnes si turisté mohou Ďáblovu díru prohlédnout jen z vyhlídky.

Vědec rozluštil záhadu chodících kamenů v Údolí smrti. Jaká síla je posouvá?
Cestování

Vědec rozluštil záhadu chodících kamenů v Údolí smrti. Jaká síla je posouvá?

Zdroje: www.nps.gov, travelnevada.com, www.atlasobscura.com

Tagy Chile Indonésie Innsbruck Japonsko jeskyně Mexiko Nevada