Dostat se kilometr pod zem není jen tak. Tým anglických a belgických vědců proto vycestoval do Jižní Afriky a požádal o svolení bádat v místních zlatých dolech. Výzkumníci díky tomu sestoupili do hloubky 1,3 km, kde už není téměř žádný kyslík, teplota tu neklesá pod 40°C a vyskytuje se tu velké množství metanu. A právě v tomto "pekelném" prostředí na ně čekal drobný mnohobuněčný organismus, o jehož existenci dosud neměl nikdo tušení.

Šlo o podivný druh červa, který dorůstá velikosti asi půl centimetru a je zcela přizpůsoben extrémním podmínkám v podzemí. Vědci mu dali odborný název Halicephalobus mephisto, inspirovaný jménem ďábla, který dle pověsti pokoušel doktora Fausta.

Pekelně odolné háďátko

Červ se dle vědců podobá háďátku a živí se podpovrchovými bakteriemi, kterých za den dokáže spořádat až 10 tisíc. Americký mikrobiolog Andreas Teske k tomu poznamenal, že háďátka jsou velice odolná stvoření, a tak není divu, že v této neobvyklé hloubce přežívají právě tvorové jejich typu. "I kdyby z planety zmizel veškerý nemikrobiální život, hádátka by přežila," tvrdí Teske.

Vědce na ďáblově červu fascinuje především jeho schopnost adaptace na nevlídné podmínky. Genetická analýza odhalila, že jeho genom obsahuje neobvykle vysoké množství proteinů tepelného šoku označovaných jako Hsp70. Tento gen existuje ve všech formách života a má na starosti obnovu buněk poškozených nadměrným teplem.

"Ďáblův červ neměl na výběr; buď se adaptuje, nebo zemře. Domníváme se, že když zvíře není schopno uniknout intenzivnímu horku, začne vytvářet četné kopie tohoto genu, aby přežilo," uvedli autoři studie v prohlášení otištěném v časopise Nature.

Život může být doslova všude

Objev je pro vědu významný hned z několika důvodů. Naznačuje, že i v hlubokém podzemí může být ukryt život, o kterém jsme dosud nic netušili. Kromě toho vypovídá o schopnosti živočichů adaptovat se na zvýšení teploty, což by mohlo být v budoucnu důležité i pro lidstvo, ohrožené globálním oteplováním. A zároveň je to povzbuzení pro astrobiology, kteří doufají v nalezení života na jiné planetě.

"Jde o důkaz, že život může existovat i na místech, kde to nečekáte. V podstatě to znamená, že mnohobuněčné organismy mohou přežívat klidně i na Marsu," raduje se odborník z NASA Michael Meyer.

Následující video vás zavede do nejhlubšího zlatého dolu na světě, kde byl ďáblův červ nalezen:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.science.org, www.megainteresting.com, mysteriesrunsolved.com