Bájné amazonky existovaly: Brutální bojovnice decimovaly francouzskou armádu

Nataša Slánská | 2. 6. 2020
Dahomejské Amazonky
Dahomejské Amazonky
Dahomejské Amazonky

Evropané jim říkali Amazonky, ony samy se nazývaly Ahosi (královy manželky) nebo Mino (naše matky). Neohrožené bojovnice západoafrického království Dahome sekaly hlavy francouzských kolonizátorů až do konce 19. století.

Na území jižní části dnešního Beninu se v minulých dobách nacházela Dahomejská říše, jež své nepřátele zastrašovala jak tradiční mužskou, tak méně obvyklou ženskou složkou armády. Traduje se, že elitní jednotku Ahosi zformoval král Houegbadja v 2. polovině 17. století z místních lovkyní slonů. Ženy byly původně najímány do jeho osobní ochranky, časem ale prošly vojenským výcvikem a počátkem 19. století už jejich jednotka čítala přes 4000 bojovnic.

Dahomejské Amazonky se často rekrutovaly z cizích zajatkyň, ale hlásily se mezi ně i dobrovolnice z domácích vod. Ahosi se totiž těšily výsadnímu postavení ve společnosti a po materiální stránce byly velmi dobře zabezpečeny. Musely se jen smířit s tím, že po dobu služby nesmějí otěhotnět, i když formálně jim náležel status manželek krále.

Kaddáfího Amazonky: Krásné dlouhovlasé panny. Ochranka diktátora zažívala peklo
Magazín

Kaddáfího Amazonky: Krásné dlouhovlasé panny. Ochranka diktátora zažívala peklo

Mezi Amazonkami někdy končily i nespoutané ženy a dívky, jež jejich manželé a otcové nedokázali "zkrotit", a tak je zapsali do armády. Nejmladším Amazonkám bylo pouhých 8 let!

Od Ahosi se požadovalo jediné: agresivita. Bojovnice byly podrobeny drsnému výcviku, při němž se odnaučovaly cítit bolest. S nepřáteli neměly slitování. V bojové vřavě sekaly jejich hlavy mačetou a odnášely si je jako trofeje. Francouzští kolonizátoři s veškerou vojenskou technikou dobývali Dahome celé čtyři roky, než se jim podařilo Amazonky rozehnat a krále odsunout do vyhnanství. Jedinečná ženská jednotka v roce 1894 nadobro zanikla, a s ní i království Dahome.

Tagy Amazonka armáda Benin