518 milionů let starý zkamenělý mořský živočich s 18 chapadly poblíž úst byl pojmenovaný Daihua sanqiong. Připomíná květinu se žilnatými okvětními lístky. Jeho fosilie byla uložená na Yunnan University v Číně. Nikdo ji ale nevěnoval pozornost. Zaujala až Jakoba Vinthera, paleobiologa z Bristolské univerzity ve Spojeném království, který byl u čínských kolegů na návštěvě.

„Okamžitě jsem si všiml některých rysů, jež jsem viděl u kmenu Ctenophora,” vzpomíná vědec. „To naznačovalo, že by mohlo jít o nějakého jejich vzdáleného příbuzného. Vzhledem k tomu, že žabernatky jsou považované za jedny z prvních tvorů, které se kdy na naší planetě vyvinuli, je více než pravděpodobné, že tato fosilie předcházela jejich vzniku.”

Daihua sanqiong

Žabernatky, kmen primitivních vodních živočichů podobný žahavcům, jsou stále opředené rouškou tajemství. Pyšní se průhledným gelovitým tělem o velikosti minimálně jen několik decimetrů, jež často světélkuje. K zachytávání potravy slouží rozvětvená tykadla s lepivými buňkami. Zajímavostí je, že k vylučování používají řitní otvor, který se ale objevuje až tehdy, kdy se živočich potřebuje vyprázdnit. 

„Provedli jsme anatomické srovnání Daihua sanqiong s fosiliemi raných žabernatek i jejich současnými zástupci. Zjistili jsme, že se všechny musely vyvinout ze stejného předka,” vysvětluje Jakob Vinther.

Tato nově popsaná linie naznačuje, že v počátcích své evoluce měl kmen Ctenophora kostry a chapadla. Z nich vznikly hřebeny s řasinkami, kterými disponují dnešní zástupci žabernatek. Odborníci zároveň odhalili, že tito živočichové jsou příbuzní s korály a mořskými sasankami. 

Tajemství evoluce

Ne všichni ale s těmito převratnými závěry souhlasí. Casey Dunn, profesor ekologie a evoluční biologie na univerzitě v Yale, si myslí, že někteří z těchto tvorů mají tak odlišné tvary těla, že je obtížné zjistit, jak by mohli být téhož původu. 

Zdroj: Youtube

„Jsou to úžasná zvířata bez ohledu na to, zda jejich vývoj nějak souvisí,” říká Dunn. „I když jsem skeptický, že chapadla a hřebenové řady jsou evolučně příbuzné, souhlasím s tím, že je nutné je studovat, abychom se dozvěděli více o jejich historii.”

www.cs.wikipedia.org, www.livescience.com, www.allthatsinteresting.com