Podivné pravěké monstrum

Dakosaurus byl druhem dinosaura žijícím v období pozdní jury. To by nebylo nic tak zvláštního. Přesto bylo právě toto pravěké monstrum něčím jedinečné. 

Dakosaurus měl totiž podobu jako nikdo jiný. Mořský ještěr se vyznačoval protáhlým štíhlým čenichem a zuby určenými k porcování masa. Tělem však více připomínal krokodýla, nežli samotného dinosaura. 

Obrovský vodní plaz byl jedinečným svého druhu. Na délku měřil až 18 metrů a vážil přibližně 600 kg. Dakosaurus se vyznačoval blanitými ploutvemi, které mu umožňovaly rychlý pohyb ve vodě a snadný lov jakékoli kořisti. 

Typicky dinosauří hlava se špičatým čenichem a velkými ostrými zuby pak představovaly ideální způsob k porcování masa.

Hřbet jeho těla byl pokrytý ostny. Podle odborníků sloužily k obraně a zastrašování. Předpokládá se, že hlavním zdrojem obživy byly pro dakosauara ryby, obojživelníci a plazi. 

Tento dravý predátor žil ve skupenství dalších dakosaurů, kteří tvořili postrach pravěkého vodního světa. 

Úžasná animace

Předpokládá se, že dakosaurus disponoval tmavě zeleným či hnědým zbarvením se světlou spodní stranou.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Dakosaurus byl jistě obávaným predátorem, který jako většina dnešních plazů, kladl vejce na souši, ačkoliv většinu svého života strávil pod vodou. 

Vědci nyní vytvořili úžasnou animaci, díky které přiblížili život tohoto pravěkého monstra těm, kteří o jeho existenci neměli tušení. 

První kostra dakosaura se objevila již v roce 1838. Za jejím objevem stál tehdejší německý paleontolog Wilhelm Dunker. Exemplář, který Dunker objevil, je dodnes součástí německého muzea. Dunkerova kostra byla neúplná, zahrnovala lebku a část páteře. 

O něco kompletnější kostru nalezl v roce 1856 vědec v Anglii. Díky ní se zjistilo, jak tento pravěký tvor skutečně vypadal. 

Daší nálezy dakosauřích pozůstatků se objevily v Severní a Jižní Americe, Africe a Asii.

Dakosaurus byl jedním z největších mořských tvorů, kteří kdy žili. 

Zdroje: en.wikipedia.org, learningenglish.voanews.com, www.prehistoric-wildlife.com