Vědci zrentgenovali Leonardův obraz Dáma s hranostajem. Pod zvířetem našli šokující tajemství

Tereza Malá | 4. 4. 2023

Některé slavné obrazy skrývají pod prvoplánovou malbou další tajemství. Rentgenové snímky například odhalily skrytou malbu pod Leonardovým skvostným obrazem Dáma s hranostajem.

Vědci objevili pod obrazem Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajem skrytou malbu, která je ohromujícím objevem, který by navíc mohl odpovědět i na otázku, proč Leonardo da Vinci skutečně trpěl u každého dokončovaného obrazu. O umělci se ví, že svá díla neustále zlepšoval a přemalovával a skoro nikdy nebyl spokojený. 

Překvapivý výzkum

Obraz Dámy s hranostajem, který se nachází v pařížském Louvru, byl dlouho obdivován pro svou pozoruhodnou kompozici a využití světla a stínu. Objev dalšího obrazu ukrytého pod jeho povrchem, který učinil francouzský vědec Pascal Cotte, však tomuto ikonickému uměleckému dílu dodal nový rozměr a význam. Až dosud se předpokládalo, že kompozice je zejména o ženě a hranostajovi, ale Cotte po třech letech odhalil, že italský vynálezce, vědec a umělec ve skutečnosti dílo namaloval nikoli v jedné, ale ve třech jasně odlišených fázích.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Objev skrytého obrazu, který byl dlouho ztracený

Objev skryté malby byl umožněn díky použití rentgenové technologie. Vědci v Louvru použili k prozkoumání obrazu přenosný rentgenový přístroj a zjistili, že pod povrchem se skrývá další obraz. A to ne jeden, ale dokonce dva.

Nejprve obraz odhalil jen jednoduchý portrét bez zvířete. Ve druhém pokusu da Vinci přimaloval do obrazu malého šedého hranostaje, a ten se až ve třetí fázi objevil v konečného bílého hranostaje v podobě, jak jej známe.

Martin Kemp, profesor dějin umění na Oxfordské univerzitě, označil odhalení za "pozoruhodné", protože v něm vidí i proces, jakým mistr tvořil.

Jeho slavný obraz přitom ztělesňuje portrét Cecilie Galleraniové, držící v rukou hranostaje, tedy druh lasičky.

Užaslí vědci našli „černé“ dvojče slavného obrazu Mona Lisa. Najedete rozdíly na první pohled?
Magazín

Užaslí vědci našli „černé“ dvojče slavného obrazu Mona Lisa. Najedete rozdíly na první pohled?

Proč hranostaj?

Právě onen bílý hranostaj je klíčem k pochopení obrazu a jeho tvůrce. Hranostaj hraje v díle zásadní symbolickou roli. Cecilie Galleraniové byla svůdná mladá žena z milánského dvora.

Ač byla Lisa, jak se jí říkalo, Gherardini, manželka florentského obchodníka, byla i oblíbenou milenkou Ludovica Sforzy, ženatého milánského vévody.

Coby bohatý muž byl da Vinciho mecenášem a obhájcem po dobu dlouhých 18 let. Navíc právě jemu se přezdívalo u dvora "bílý hranostaj"!

Postup malby, konkrétně znázornění zvířete, by mohl naznačovat rostoucí touhu páru potvrdit svůj vztah veřejnějším způsobem. Proměna ermina - z malého a tmavého na svalnatého a bílého - by také mohla naznačovat vévodovo přání po lichotivějším "portrétu".

Vědci udělali scan slavného Da Vinciho obrazu: Skrytá vrstva obsahuje tajemství
Magazín

Vědci udělali scan slavného Da Vinciho obrazu: Skrytá vrstva obsahuje tajemství

Co víme o technice "Dámy s hranostajem"

Obraz je pozoruhodný použitím chiaroscury, techniky, která využívá světlo a stín k vytvoření pocitu hloubky a struktury obrazu.

Žena na obraze drží křišťálový hranol, který odráží světlo a vytváří oslnivý efekt. Obraz byl obdivován pro své mistrovské využití světla a stínu a také pro svou působivou kompozici.

Předpokládá se, že obraz byl dokončen na počátku 16. století a od roku 1800 je umístěn v muzeu Louvre.

Technologie, kterou Cotte použil k odhalení tajemství obrazu, se nazývá "metoda zesílení vrstev" (LAM). Technika tak postupně, vrstvu po vrstvě, odhaluje obraz pomocí řady intenzivních světel. Kamera pak měří odrazy a dává tím možnost „loupat obraz jako cibuli“, aby bylo odhaleno, co se skrývá v jednotlivých vrstvách malby.

Vědci tak díky Cottemu zjistili, jak Leonardo neustále měnil své názory a podle toho "sílu" upravoval.

Jak Mistr maloval

Objev obrazu ukrytého pod obrazem "Dáma s hranostajem" je významnou událostí v dějinách umění. Použití rentgenové technologie umožnilo badatelům odhalit ztracené mistrovské dílo Leonarda da Vinciho a nahlédnout do technik a metod, které používal jeden z největších malířů všech dob.

Objev také podtrhuje důležitost pokračujícího výzkumu a zkoumání historických artefaktů a využití moderních technologií k odhalení skrytých detailů a stop. Dáma s hranostajem je považovaná za jedno z nejvýznamnějších uměleckých děl ve sbírce muzea Louvre a nadále fascinuje a inspiruje milovníky umění po celém světě.

news.artnet.com, www.latimes.com, en.wikipedia.org/wiki/Lady_with_an_Ermine

Tagy Leonardo da Vinci Louvre Martin Kemp objev obrazová kompozice Oxfordská univerzita Pascal Cotte portrét rentgen technika umění