Da Vinciho tajemná milenka, coby dáma s hranostajem, byla odhalena v příběhu o tajemstvích a vědě.

Portrét klamu a touhy

V roce 1482 vyměnil da Vinci své štětce za rušný milánský dvůr, kde sídlil záhadný Ludovico Sforza. To ještě Leonardo netušil, že jeho plátno bude brzy zachycovat mladou Cecilii Galleraniovou, Ludovicovu milenku. Uprostřed da Vinciho pokusů o vojenské inovace a další vynálezy pak tajně vytvářel své dosud nejodvážnější mistrovské dílo.

Cecilie, ohnivá teenagerka z rozvětveného sienského rodu, se zapletla do palácové politiky. Da Vinci, kterému dvorské intriky nebyly cizí, jí pravděpodobně propůjčil svou moudrost při manévrování v tomto zrádném světě. Když maloval její mladistvou vizáž mezi zdmi pevnosti, jejich osudy se propletly.

Podívejte se na video v češtině zde:

Zdroj: Youtube

Válečná odysea

Uprostřed Ludovicova zasnoubení s Beatricí d'Este se šuškalo o da Vinciho románku s Cecilií. Da Vinci zachytil jejího ducha v dynamické póze, jako by ji zachytil v okamžiku překvapení. Bílý hranostaj v jejím klíně, symbol čistoty, by mohl odrážet Ceciliinu cestu uprostřed Ludovicových milostných hrátek.

Přesto se jako dějový zvrat z napínavého románu karta obrátila. Ludovico se oženil s Beatricí a Cecilie opustila palác s portrétem v ruce. Ale osud měl v záloze ještě mnohem víc.

Bezohledná honba nacistického režimu za uměleckými poklady vrhla temný stín i na tento slavný obraz. Hans Frank, nacistický důstojník, zatoužil po da Vinciho díle, což vyústilo v drama, které se táhlo přes Polsko a Německo.

Da Vinciho dáma, která ožila

Nyní se ale přesuňme do 21. století, kde věda spřádá svá kouzla. Francouzský vědec Pascal Cotte použil svou geniální "metodu zesílení vrstev", aby odhalil da Vinciho umělecký vývoj. Portrét Cecilie vznikl jako palimpsest tří různých fází, které odkrývají mistrův tvůrčí proces.

Pečlivou rekonstrukcí se podařilo forenzním vědcům vzkřísit tvář Cecilie Galleraniové, která se kdysi ztratila v čase. Její pohled vtahuje diváky do jejího světa.

Cecliliin portrét přečkal všechny dějinné zkoušky a nyní zdobí Muzeum Czartoryských v Krakově a uchvacuje návštěvníky ze všech koutů světa.

"Dáma s hranostajem" nakonec vypráví příběh, který by stěží vykouzlil i ten nejnápaditější bulvár - příběh podmanivé dívky, geniálního umělce a světa, který jejich společná cesta navždy změnila.

Zdroje:  www.italymagazine.com,  news.artnet.com, www.wikiart.org, en.wikipedia.org/wiki/Lady_with_an_Ermine