Když jsme byli dětmi, měli jsme všichni nějaké své sny. Mnohé tyto okamžiky se podařilo zachytit na fotoaparát, a tak si na ně později v dospělosti může člověk s úsměvem zavzpomínat.

Navlečení do kostýmu policajta kluci toužili, že se stanou ochránci zákona. Holčičky na poníkovi na pouti doufaly, že se stanou slavnými žokejkami. A chlapec na úvodní fotografii nejspíš nesmírně toužil stát se zpěvákem. A také se mu to podařilo. 

„Dětství k nevyprávění, jinošství k politování, kytárka a koroptvičky. Děkuji vám všem, že jsem nemusel sejít z nastoupené cesty,“ napsal dnes jeden z velmi úspěšných zpěváků české hudební scény pod svůj příspěvek na Instagramu, kde je jako malý kluk v pyžamu, ale co je na té fotce nejdůležitější – má kytaru. A ta mu v rukou zůstala dodnes. 

Hitmaker ze Snowboarďáků

Za svou aktivní kariéru prozatím získal Cenu Anděl, a to celkem jedenáctkrát. Účinkoval v muzikálech jako Jesus Christ Superstar a Evita. Hrál v poetickém snímku F. A. Brabce z roku 2000 – Kytice. A v neposlední řadě působí, či působil, v hudebních uskupeních Alice, Die el. Eleffant!?, Sexy Dancers, J.A.R. a jazzovém projektu Illustratosphere

Velkou nápovědou k uhádnutí, o jakého zpěváka se jedná (pokud jste už malého klučíka s kytarou neodhalili), je také to, že v roce 2005 se snad z rádií neozývala jiná písnička, než „On My Head“, která zazněla ve filmovém trháku Snowboarďáci, kde ústředními hrdiny nebyl nikdo jiný než Jirka Mádl a Vojta Kotek

Napsal také text k ústřední písničce filmu Prvok, Šampón, Tečka a Karel z roku 2021 podle knižní předlohy Patrika Hartla. Spolu s Vojtěchem Dykem, Matějem Ruppertem a Vladimírem 518 ji pak i nazpíval. Hudbu složil Roman Holý, člen skupiny Monkey Business. Další filmy, na kterých se zpěvák hudebně podílel, byly 10 pravidel, jak sbalit holku, Gympl s (r)učením omezeným a Hypermarket

Málokdo by tedy odhadl, že tento talentovaný umělec je původně vystudovaný rentgenologický laborant. Dokonce jeden rok pracoval i na operačním sále v plzeňské nemocnici. Mezi jeho velkou vášeň patří fotografování vážek. Dokonce je po něm pojmenované jedno šídlo. Jmenuje se Gynacantha bartai Paulson and von Ellenrieder. 

Jeho knižní publikace získala ocenění

Svá umělecká díla vystavoval v roce 2008 v Galerii a literární kavárně knihkupectví Academia v Praze a v Brně. V tom samém roce také po osmileté práci vyšla jeho knižní publikace s názvem Vážky České republiky, na které spolupracoval s Alešem Dolným a Filipem Harabišem. Kniha získala ocenění za Knihu roku 2009 o životním prostředí.  

Zpěvák je podruhé ženatý, z prvního manželství se spisovatelkou Kateřinou Procházkovou má dnes již dospělou dceru Elišku, druhé miminko si pak pořídil se značným odstupem. Se současnou manželkou, tiskovou mluvčí České televize Alžbětou Plívovou v roce 2017 přivítali na svět syna Mikuláše. V roce 2023 se pak spokojený páreček objevil na karlovarském filmovém festivalu s tehdy tříměsíční dcerkou Valentýnou.

Nyní je více než jasné, že roztomilý klučina fotografii v pyžamu s kytarou není nikdo jiný než oblíbený hudebník Dan Bárta.

Zdroje: blesk.cz, csfd.cz, cs.wikipedia.org