Čertovská Dana…

Herečka Dana Bartůňková (*10. 9. 1957) se dnes převážně věnuje tvůrčím divadelním činnostem, je principálkou Metropolitního divadla, píše hry, navrhuje divadelní kostýmy a vyučuje mladé herce. Hudebně-dramatický obor Státní konzervatoře v Praze ukončila v roce 1981. Během studií se v menších rolích objevila v několika známých celovečerních a televizních filmech a seriálech. Svou velkou filmovou roli, na kterou je velmi hrdá, ji přihrál snad sám pekelný Lucifer.

Do konkurzu šla s tím, že nemá vůbec žádnou šanci uspět. Jejími „konkurentkami“ byly známé herečky a „princezny“ jako Dáda Patrasová, Zlata Adamovská, Ivana Anderlová, a prý se šuškalo, že už je stejně rozhodnuté, že roli dostane Libuška Šafránková. Producent Danu údajně pozval proto, aby jaksi doplnila tehdy povinný počet uchazeček. Při castingu šla na řadu úplně poslední, nezbyl na ni ani kostým. A v nějakém župánku a s něčím princeznovským na hlavě, všichni už unavení říkali „no tak pojďte, pojďte…“ na scénu tak vstoupila pádem po zakopnutí se slovy do pr*… Všichni ztichli, jak vzpomíná. Odcházela s vědomím, že nedostane ani roli zámecké uklízečky.   

… alias Angelina

Jak paní Dana vzpomíná, za nějaké dva týdny ji volali, že ve filmové pohádce S čerty nejsou žerty dostala roli princezny Angeliny. Nechtěla tomu uvěřit, ale pak jí řekli, že režisér a scénárista Hynek Bočan hledal pro roli Angeliny dívku, která není tuctová, ale zároveň ne tak nějak úplně princeznovská. A že ho zaujala svou bezprostředností, ukecaností a temperamentem.

Na pana režiséra vzpomíná s láskou, protože byl velmi vlídný a trpělivý. Velmi cenné rady a citlivě jí je dával Josef Kemr, který, jak vzpomíná o každé větě přemýšlel. A samozřejmě na celý přátelský kolektiv a společné večery strávené během natáčení u ohně v exteriérech. Zámecké scény se natáčely v Průhonicích, venkovské, kde bydlel Máchal s maminkou v obci Střehom u Sobotky. Lucifer měl svou pekelnou kancelář ve skalním hradě Sloup. Peklo a scény s čerty se natáčely v jeskyni Pusté Kostely.

Zdroje: www.lifee.cz, www.csfd.cz, www.youtube.com