Australský amatérský hledač našel zlato - a to doslova - pomocí obyčejného detektoru kovů. Šťastný muž, jehož totožnost zůstává na jeho přání neodhalena, narazil v srdci historických zlatých polí ve Victorii na obrovský 4kilogramový zlatý nuget v hodnotě neuvěřitelných 160 000 dolarů.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Neobvyklý nález téměř čistého zlata

Vyzbrojen skromným detektorem kovů Minelab Equinox 800 v ceně pouhých 900 dolarů se tento hledač vydal za dobrodružstvím, které mu brzy změnilo život. Když signály detektoru zesílily, objevil skálu, která v sobě skrývala 2,6 kilogramu ryzího zlata o celkové váze 83 uncí. Pro představu, celý nuget vážil 4,6 kilogramu (10,1 libry).

K tomuto ohromujícímu nálezu došlo ve známém "zlatém trojúhelníku", oblasti opředené historií zlaté horečky, která se rozkládá na území měst Ballarat, Bendigo a St Arnaud ve státě Victoria. V této oblasti, kde kdysi v 19. století bujela zlatá horečka, byly nalezeny jedny z největších nugetů na světě, což z ní činí ráj lovců zlata.

I polovina nugetu by byla životním objevem

Darren Kamp, majitel místního obchodu Lucky Strike Gold, který se zabývá vyhledáváním zlata, byl ohromen, když šťastný amatérský horník přinesl svůj nález. "Je to objev, který se podaří jen jednou za život," tvrdí Kamp, který se v oboru pohybuje už 43 let. "Ještě nikdy jsem neviděl tak velký kámen s takovým množstvím zlata."

Příběh nabral ještě napínavější obrátky, když prospektor prozradil, že přinesl k ocenění jen polovinu nugetu. Druhá polovina zůstala skrytá, možná stále pohřbená pod zemí a čeká na svou chvíli, kdy zazáří.

Austrálie – kolébka zlata

V době rostoucích úrokových sazeb a ekonomické nejistoty se stále více jednotlivců obrací ke zlatu jako k bezpečnému útočišti pro své investice. Prudký nárůst cen zlatých akcií ještě zvýšil půvab hledání zlata.

Výběr cenově dostupného detektoru kovů pro hledače jen zvyšuje intriku tohoto neuvěřitelného objevu. Minelab Equinox 800, cenově dostupný přístroj, který by většina lidí ani nezaznamenala, prokázal svou hodnotu tím, že dovedl svého majitele k pokladu, o kterém si mnozí mohli nechat jen zdát.

I když jsou příběhy o takových pozoruhodných nálezech vzácné, podtrhují status Austrálie jako země bohaté na zlato. Austrálie, která má největší zásoby zlata na světě, je stále magnetem pro prospektory a hledače pokladů, které láká příslibem objevů, jež jim změní život, a sny o zbohatnutí.

Objev tohoto šťastného prospektora se nakonec nejen zapsal do historie, ale také potvrdil nadčasový půvab odvěkého hledání zlata a připomněl nám všem, že poklady čekají na ty, kteří mají bystré oko, trochu štěstí a spolehlivý (i když levný) detektor kovů.

Zdroje: edition.cnn.com, people.com, www.bbc.com