Patřil do čeledi Tyrannosauridae, která zahrnuje jedny z největších dravců, kteří kdy chodili po Zemi. Navzdory své děsivé pověsti nebyl Daspletosaurus největším tyranosauridem. Jeho slavnější bratranec, Tyrannosaurus rex, žil asi o 10 milionů let později a dorůstal ještě větší velikosti a síly. Vědci se domnívají, že právě daspletosaurus by mohl být chybějícím článkem či mezistupněm mezi staršími verzemi tyranosaura a populárním T-rexem.

Na video o tomto zvláštním dinosaurovi se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nejvýraznější rysy daspletosaura

Tento dinosaurus byl hrozivým predátorem, který měřil na délku až 9 metrů a vážil až 3 000 kg, což je mnohem méně než T-rex.

Jedním z nejvýraznějších znaků daspletosaura byla jeho lebka, kterou zdobily velké kostěné hřebeny nad očima, vysoké oční důlky a rozšířené vzduchové kapsy v lebce. Hřebeny mají podobný tvar jako rohy a předpokládá se, že hrály roli při lákání partnerů nebo zastrašování soupeřů. Jejich přesná funkce ale dodnes není známá a je předmětem vědeckých debat. Tyto rohy ale nepochybně přispěly k impozantnímu vzhledu daspletosaura.

Hřebeny nad očima mohly sloužit k okázalým účelům, ale také mohly hrát roli při regulaci tělesné teploty dinosaura. Nedávné studie naznačily, že hřebeny mohly být vyplněné krevními cévami, takže mohly fungovat jako jakýsi radiátor, který pomáhal zvířeti ochlazovat se nebo zahřívat podle potřeby.

Daspletosaurus wilsoni

Daspletosaurus žil v bujném, lesnatém prostředí a mohl se stát kořistí různých býložravých dinosaurů, jako jsou ceratopsové a hadrosauři. Mohl se také živit mršinami jiných živočichů a pomocí svých silných čelistí a ostrých zubů trhat maso a kosti.

Daspletosaurus wilsoni, pojmenovaný podle Jacka Wilsona, profesora paleontologie, který jej poprvé objevil, byl poprvé spatřený v USA, a to zcela náhodou, protože většina jeho pozůstatků byla pohřbená hluboko pod metry skály. Pozůstatky primitivnějších tyranosaurů byly dříve objevené zkamenělé ve starších horninách. Daspletosaurus wilsoni byl predátor, ale byl pravděpodobně menší než T-rex.

Vědci se domnívají, že by měl vypouklou hlavu a silný krk vyvážený dlouhým ocasem – podobně jako u T-rexe.

Daspletosaurus je důležitou součástí bohatého fosilního záznamu Severní Ameriky a pomohl vědcům lépe pochopit rozmanitost a evoluci tyranosauridů. Jeho děsivý vzhled a impozantní velikost z něj učinily oblíbený předmět vědeckého výzkumu i populární kultury.

Zdroje: www.mirror.co.uk, es.wikipedia.org/wiki/Daspletosaurus, www.thoughtco.com