Psal se rok 1959 a v pohoří Ural v tehdejším Sovětském svazu záhadně zemřelo devět studentů.

Co zabilo členy Ďatlovovy výpravy?

Když se Igor Ďatlov vydal se svou expedicí na uralský vrchol Otorten, nikdo nejspíš nečekal, že tam nejen nikdy nedojde, nýbrž že se nikdy ani nevrátí. Vznikla tak jedna z nějvětších záhad sovětské historie, která ani dnes není zcela vyřešena.

Odborný pohled na tragédii, k níž došlo před 60 lety na severním ruském Urale, tak zůstáva i nadále velkou záhadou.

Incident v Ďatlovském průsmyku tak po dlouhá léta zůstal nevyřešen.

Tuto tragickou událost zkoumal Johan Gaume, profesor a vedoucí Laboratoře simulace sněhu a lavin (SLAB) na École Polytechnique Fédérale de Lausanne a hostující pracovník Institutu pro výzkum sněhu a lavin WSL SLF. Zprvu však o tomto případu, který ruská prokuratura nedávno vytáhla ze sovětských archivů, nikdo neslyšel.

27. ledna 1959 se desetičlenná skupina složená převážně ze studentů Uralského polytechnického institutu pod vedením 23letého Igora Ďatlova vydala na 14 denní expedici na horu Gora Otorten. V severní části sovětské Sverdlovské oblasti. Nutno podotknout, že všech deset členů výpravy byli zkušení běžkaři a sjezdaři.

Závěr vědců nevysvětlil záhadné zohavení těl

Trasa byla tehdy zařazena do kategorie III. To znamená nejrizikovější kategorii. Důvodem byly především teploty hluboko pod bodem mrazu, sahající až k -30 °C.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Dne 28. ledna se jeden z členů expedice, Jurij Judin, rozhodl vrátit. Své spolužáky už nikdy nespatřil.

Když se zbytek expedice v den odjezdu nevrátil do svého tábora, vydal se je hledat záchranný tým. Zhruba o měsíc později byl na svazích hory Kholat Syakhl - v překladu "Hora smrti" - asi 20 km jižně od cíle cesty nalezen těžce poškozený stan skupiny. Věci skupiny zůstaly na místě.

Vědci pak následně objevili dvě těla oblečená pouze do ponožek a spodního prádla. Mezi stromem a stanovištěm byla následně nalezena další tři těla, včetně Ďatlova. Ten pravděpodobně podlehl podchlazení při pokusu o návrat do tábora.

O dva měsíce později byla objevena zbývající čtyři těla, která ukrývala silná vrstva uralského sněhu. Vysvětlení, že většina z nich podlehla podchlazení, se zdála jako ucházející. Přesto však zůstává záhadou, co způsobilo těžká zranění některých z nich. Na to vědci bohužel vysvětlení nemají.

Zdroje:

www.iflscience.com

www.stoplusjednicka.cz

en.wikipedia.org