Prožil druhou světovou válku, studenou válku i pandemii koronavirusu. Během těchto událostí šel David Attenborough stále za svým snem. Ukázat lidem, na jaké krásné planetě žijeme. Jakou pozoruhodnou přírodou jsme obklopeni. A v posledních letech i to, že prostředí kolem nás bychom neměli brát jako samozřejmost.

„Ve svých filmech jsem neupozorňoval na ekologické problémy a nutnost ochrany přírody. BBC nechtěla být obviněna z hysterie," řekl vědec. „Už ale nemohu mlčet, situace se změnila. V průběhu mého života začala příroda mizet a lidská populace nekontrolovatelně růst."

Život na naší planetě

Dokumentarista ve své knize Život na naší planetě předkládá jednoduchou statistiku. V roce 1954 žilo na Zemi 2,7 miliardy lidí. 64 % tvořila divočina. V roce 2020 čítala populace 7,8 miliardy jedinců. Divoké přírody zbývalo 35 %. Další čísla vypadají podobně. 60 % zvířat na naší planetě jsou chována k tomu, aby byla zkonzumována. Lidé ročně pokácí 15 miliard stromů. Sladkovodní populace ryb poklesly o více než 80 %. Antarktický led se za posledních 40 let snížil o 40 %. Z toho podle Attenborougha vyplývá jediné. Naše domovina bude za necelých 80 let mrtvou.

Lektor fakulty Biologické antropologie na Australské národní univerzitě v Canbeře ve své pomyslné křišťálové kouli pozoruje záplavy, sucha, nárůst kyselosti oceánu a další katastrofy. První z nich má přijít již ve 30. letech 21. století v amazonském pralese. Pokud bude pokračovat jeho odlesňování, nejenže vymřou vzácná zvířata, ale již nebude schopen produkovat dostatek vlhkosti. To změní globální koloběh vody.

David Attenborough - Země v roce 2100

Další ekologické tragédie na sebe nenechají dlouho čekat. „Již nyní pociťujeme, jak se plíživě blíží v podobě vln veder, zvyšování cen nebo nárůstu onemocnění," varuje přírodovědec. Kolem roku 2080 předpovídá novou pandemii způsobenou nedostatkem pitné vody a neúrodou.

Navíc se změní i krajina kolem nás. Zmrzlé permafrostové půdy rozmrznou, Arktida začne zažívat léta bez ledu, z oceánů zmizí korálové útesy, což způsobí zhroucení rybích populací a hlad milionů lidí. Zkázu dokončí vymření opylujícího hmyzu.

Zdroj: Youtube

David Attenborough předpovídá, že v roce 2100 bude planeta o čtyři stupně Celsia teplejší, takže její značná část nebude obyvatelná. Masová vlna migrace a humanitární krize způsobí, že sociální nerovnosti mezi lidmi nabydou zcela nového rozměru. Šesté masové vymírání by mělo být na svém vrcholu.

Zdroj:

www.earth.org, www.atalayar.com, Život na Zemi, David Attenborough, 1986, Panorama, 11-055-86