V roce 2100 bude Země mrtvou planetou, tvrdí nejslavnější prognostik světa

Lenka Bělská | 16. 11. 2022

Sir David Attenborough, nejznámější tvář přírodovědných dokumentů, již několik let varuje, že lidstvo spěje k záhubě. Nemyslí se, že jako druh vyhyneme. Bude to prý ještě horší. Čeká nás hlad, žízeň, epidemie a války.

Prožil druhou světovou válku, studenou válku i pandemii koronavirusu. Během těchto událostí šel David Attenborough stále za svým snem. Ukázat lidem, na jaké krásné planetě žijeme. Jakou pozoruhodnou přírodou jsme obklopeni. A v posledních letech i to, že prostředí kolem nás bychom neměli brát jako samozřejmost.

Studie ukázala, které země přežijí kolaps civilizace. Česko mezi nimi není
Magazín

Studie ukázala, které země přežijí kolaps civilizace. Česko mezi nimi není

„Ve svých filmech jsem neupozorňoval na ekologické problémy a nutnost ochrany přírody. BBC nechtěla být obviněna z hysterie," řekl vědec. „Už ale nemohu mlčet, situace se změnila. V průběhu mého života začala příroda mizet a lidská populace nekontrolovatelně růst."

Život na naší planetě

Dokumentarista ve své knize Život na naší planetě předkládá jednoduchou statistiku. V roce 1954 žilo na Zemi 2,7 miliardy lidí. 64 % tvořila divočina. V roce 2020 čítala populace 7,8 miliardy jedinců. Divoké přírody zbývalo 35 %. Další čísla vypadají podobně. 60 % zvířat na naší planetě jsou chována k tomu, aby byla zkonzumována. Lidé ročně pokácí 15 miliard stromů. Sladkovodní populace ryb poklesly o více než 80 %. Antarktický led se za posledních 40 let snížil o 40 %. Z toho podle Attenborougha vyplývá jediné. Naše domovina bude za necelých 80 let mrtvou.

Lektor fakulty Biologické antropologie na Australské národní univerzitě v Canbeře ve své pomyslné křišťálové kouli pozoruje záplavy, sucha, nárůst kyselosti oceánu a další katastrofy. První z nich má přijít již ve 30. letech 21. století v amazonském pralese. Pokud bude pokračovat jeho odlesňování, nejenže vymřou vzácná zvířata, ale již nebude schopen produkovat dostatek vlhkosti. To změní globální koloběh vody.

David Attenborough - Země v roce 2100

Další ekologické tragédie na sebe nenechají dlouho čekat. „Již nyní pociťujeme, jak se plíživě blíží v podobě vln veder, zvyšování cen nebo nárůstu onemocnění," varuje přírodovědec. Kolem roku 2080 předpovídá novou pandemii způsobenou nedostatkem pitné vody a neúrodou.

Geniální vědec sestavil matematickou rovnici, která dokazuje existenci Boha
Magazín

Geniální vědec sestavil matematickou rovnici, která dokazuje existenci Boha

Navíc se změní i krajina kolem nás. Zmrzlé permafrostové půdy rozmrznou, Arktida začne zažívat léta bez ledu, z oceánů zmizí korálové útesy, což způsobí zhroucení rybích populací a hlad milionů lidí. Zkázu dokončí vymření opylujícího hmyzu.

Zdroj: Youtube

David Attenborough předpovídá, že v roce 2100 bude planeta o čtyři stupně Celsia teplejší, takže její značná část nebude obyvatelná. Masová vlna migrace a humanitární krize způsobí, že sociální nerovnosti mezi lidmi nabydou zcela nového rozměru. Šesté masové vymírání by mělo být na svém vrcholu.

Zdroj:

www.earth.org, www.atalayar.com, Život na Zemi, David Attenborough, 1986, Panorama, 11-055-86

Tagy Arktida Australská národní universita BBC Canberra David Frederick Attenborough Druhá světová válka příroda Studená válka Země