Stavby byly nalezené v odlehlé části jižní Austrálie a předpokládá se, že je vytvořili Gunditjmarové, původní australská skupina, která v oblasti žije již tisíce let. Stavby ve státě Victoria byly zpočátku skryté hustou vegetací, ale intenzivní žár způsobený požáry způsobil, že rostliny uschly a odumřely, a odhalily tak dříve skryté stavby včetně důmyslného vodního systému vybudovaného domorodým národem Gunditjmara před více než 6 600 lety. Starobylá stavba ležela stovky let pohřbená pod vegetací.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Čemu stavby sloužily?

Archeologové a domorodé komunity již dlouho vědí o existenci záhadného a propracovaného vodního systému v této oblasti. Kulturní krajinu Budj Bim vybudoval lid Gunditjmara jako prostředek k chytání, skladování a sběru úhořů.

Stavby se skládají z řady vzájemně propojených kamenných kruhů, které zřejmě sloužily jako úkryty nebo místa setkávání lidí kmene Gunditjmara. Kamenné kruhy jsou vytvořené z kamenů, které byly pečlivě uspořádané a umístěné tak, aby vytvořily stabilní strukturu, a to pomocí starobylé technologie, která udivuje moderní vědce.

Důmyslné stavby vědce okouzlily

Složitá stavba je postavená z vychladlých lávových proudů z nedaleké sopky Budj Bim, které časem ztvrdly. Její součástí jsou kameny obložené kanály, hráze a tůně, ale jsou zde i důkazy o kamenných obydlích, kde mohli žít lidé. Požáry tak odhalily jeden z nejstarších akvakulturních systémů na světě, některé jeho části byly postaveny asi před 6 600 lety, tedy dříve než pyramidy v Egyptě.

Odborníci, kteří tyto stavby zkoumali, se domnívají, že stavba je jedním z nejstarších příkladů lidského inženýrství na světě. Objev vyvolal vzrušení mezi archeology a historiky, kteří se chtějí dozvědět více o lidech Gunditjmara a jejich způsobu života.

Požáry tak odhalily další části stavby a ukázaly, že je mnohem větší, než se původně předpokládalo. Vedoucí projektu Denis Rose byl ohromený tím, co se po utichnutí plamenů odhalilo ve spálené zemi.

Bylo to snad jen 20 metrů od cesty, po které chodíme, a bylo to schované v dlouhé trávě, v kapradí a další vegetaci. Všimli jsme si, že i v jiných částech lávového proudu jsme narazili na místa, která prostě nebyla zaznamenaná a byla velmi blízko. Jedná se o naprostý unikát. Dá se říct, že jsme našli skutečný zázrak."

Lidé z kmene Gunditjmara a naši předkové

Lidé z kmene Gunditjmara objev uvítali a vyzvali k ochraně a zachování staveb pro budoucí generace. Doufají, že objev pomůže zvýšit povědomí o jejich kultuře a historii a povzbudí lidi, aby se o původních obyvatelích Austrálie dozvěděli více. K průzkumu krajiny ze vzduchu byly použité letecké snímky s využitím specializovaného softwaru.

Objev starobylých staveb je připomínkou vynalézavosti a tvořivosti našich předků a důležitosti zachování našeho kulturního dědictví pro budoucí generace.

Zdroje: www.dailystar.co.uk,  en.wikipedia.org/wiki/Gunditjmara, whc.unesco.org