Tento podivný předmět ze starého Egypta zmátl vědce. Uhodnete, k čemu sloužil

Jarouš M Komořanský | 28. 10. 2022

Na první pohled vypadá jako ovládací panel letadla. Ale ten to není! Věděli byste, co je tento podivný předmět? Jedná se o velmi vzácný kulatý obětní stůl… Vzácný proto, že většina obětních stolů měla tvar obdélníkový. Egyptský obětní stůl Defdji, v přepisu Defdží, má však velmi krásné a detailní propracování.

Obětní stoly byly ve starém Egyptě většinou obdélníkové, někdy měly tvar hieroglyfu „hetep“, rákosové podložky s bochníkem chleba. Nebývaly ale zdaleka tak zdobené. Defdžího stůl je tedy zvláštní jak tvarem, tak provedením. Zřejmě to souvisí i s tím, kdo byl Defdží.

„Známý krále, vysoce vážený Velkým bohem, jedinečný přítel, velký z hornoegyptské desítky", to vše byl Defdží. Úředník s významnými tituly.

Na video o tomto zvláštním obětním stolu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Alabastr se zdobením

Zvláštní Defdžího obětní stůl je vyroben z bílého alabastru. Je 13 cm silný a bohatě zdobený. Ve vyvýšeném reliéfu je vodorovně napříč středem umístěn znak hetep – což znamená ve staroegyptštině oběť. Nad tímto znakem jsou pak umístěny dvě misky a pod ním dvě malé vázy a džbán v misce.

Celá plocha stolu je dále rozdělena do malých přihrádek, z nichž každá obsahuje název pokrmu, nápoje nebo očistného prostředku. Celkem je zde místo na více než devadesát výrobků!

Nikdo netuší, ve kterém chrámu, domu nebo hrobce byl panel Defdji objeven. V roce 1828 ho zakoupilo nizozemské muzeum Rijksmuseum van Oudheden a pozdější podrobná analýza potvrdila, že artefakt je pravý. Bylo potvrzeno i jeho stáří - byl vyroben před více než 4500 lety.

Jak ale sloužil tento neobyčejný egyptský "obětní stůl Defdžího", který se na první pohled skutečně podobá ovládacímu panelu moderního letadla.

Prohlédněte si tento záhadný útvar. Vědci jsou zmateni. Neví, jak došlo k řezu
Magazín

Prohlédněte si tento záhadný útvar. Vědci jsou zmateni. Neví, jak došlo k řezu

Pestrá paleta smrti

V horní desce stolu je vytvořeno sedm mělkých prohlubní. Každá z nich sloužila pro jeden specifický speciální posvěcený olej.

Těmito sedmi různými oleji byla pomazána kultovní socha zemřelého a každý z olejů měl svou specifickou funkci i jméno. Byly zde tak "slavnostní mast", "laudační olej", "balzám", "olej nekhenem", "olej tuawet", "cedrový olej nejvyšší kvality" a "libyjský olej nejvyšší kvality".

Vpravo od každého kelímku pak bylo ještě jednou zopakováno, pro koho je který olej určen: "pro Defdžího“.

Obětní stůl je datován do roku 2 200 let př. n. l. a nyní je majetkem Muzea starožitností v Leidenu v Nizozemsku. A je samozřejmě předmětem četných spekulací. Někteří egyptologové tvrdí, že se jedná o repliku mnohem staršího předmětu, jež podlehl povětrnostním vlivům. A pak jsou zde nadšenci UFO, kteří si myslí, že deska Defdji je tzv. nemístný artefakt, který zpochybňuje konvenční historickou chronologii.

Zdroje:

www.thearchaeologist.org, artsandculture.google.com, worldarchaeology.info

Tagy Leiden Nizozemsko Rijksmuseum van Oudheden Starověký Egypt stůl