Objevený, ale stále poznávaný

Pravěké fosilie dinosaura rodu deinosuchus byly poprvé objeveny v roce 1858. Vzhledem k tomu, že byly nalezeny pouhé fragmenty ostatků, bylo těžké určit a zařadit ho. Stalo se tak až v roce 1909, kdy jeho kosti v Montaně objevil J. Holland a poté popsal jako druh obrovského aligatorioda, předchůdce aligátorů, krokodýlů a kajmanů. Zatím byly pojmenovány tři: Deinosuchus hatcheri, Deinosuchus riograndensis a Deinosuchus schwimmeri. Pozůstatky těchto pradávných krokodýlů byly objeveny pouze v Severní Americe, hlavně pak podél pobřeží Atlantiku a na západě. Ač nebyla nalezena žádná celistvá lebka natož pak celá kostra, v roce 1954 newyorští archeologové E. Colbert a R. Bird z Amerického přírodovědného muzea sestavili z nalezených kostí a sádry jeho model. Pro badatele je tento fascinující plaz do jisté míry záhadou, některá „fakta“ stále jen odhadují. Moderní věda díky novějším nálezům si o jeho vzhledu a způsobu života přesto dokázala udělat poměrně slušný obrázek.

Zdroj: Youtube

Děsivý prakrokodýl

Dle všech dosud nalezených kostí, fragmentů lebky a čelistí vědci odhadují, že mohutný deinosuchus, což znamená děsivý krokodýl, mohl dorůstat průměrné délky osmi až deseti metrů, výjimečně až dvanácti. Hlavou připomínal dnešního aligátora. Lebka dosahovala délky kolem jednoho metru. Poměrně zachovalé lebeční části nalezené v Texasu ukazují, že právě tento exemplář se chlubil hlavou dlouhou 1,3 metry. Tito děsiví prakrokodýlové měli mohutné silné čelisti, v dolní i horní po dvaceti dvou silných zubech velkých jako „banány“, jak jejich tvar k tomuto ovoci přirovnali vědci. Dle tvaru a struktury je patrné, že je tento predátor používal převážně k drcení kostí kořisti spíš než pouhému rozervání těla. Jejich stisk byl velmi silný, předčil i T-rexův. Hřbet deinosuchů pokrývaly neobvykle těžké šupiny s rýhami pro pojivovou tkáň. Ty podpíraly masivní tělo na souši. Vědci se domnívají, že stejně jako dnešní krokodýlové se tak mohli pohybovat i po souši.

Život na vrcholu potravního řetězce

Nedávné poznatky amerických paleontologů potvrdily, že byl deinosuchus skutečně na vrcholu potravního řetězce v oblasti, kterou obýval, jak ukázaly nálezy jeho kousnutí na kostech jiných dinosaurů. Je zřejmé, že vzhledem ke své velikosti nepohrdnul ničím. Na svém jídelníčku měl i živočichy s krunýři, včetně želv, ale i velké dinosaury. A to i ty obávané, masožravé jako T-rex. Vědci předpokládají, že svou kořist napadal z vody, když se zvíře přišlo napít. Když bylo dostatečně blízko, deinosuchus zaútočil, sevřel kořist čelistmi, stáhnul pod vodu, utopil a sežral. Deinosuchus obýval naši planetu před 75 až 82 miliony lety. Vyhynul ještě před masovým vymíráním dinosaurů. Důvod ale paleontologové neznají. Je tak další neznámou, která pravěkého krokodýlího deinosuchuse obestírá.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.prehistoric-wildlife.com