Magie v historii: čarodějnické praktiky cílené na muže skutečně leckdy zabíjely

Tomáš Mrzena | 14. 6. 2020
Prostitutky se uchylovaly k čarodějným praktikám.
K nekalým praktikám sloužily různé tajemné nápoje i postupy.
V oblibě byly zejména nápoje lásky.

Mezi hetérami, které tvořily spodinu řeckých prostitutek, panovala tvrdá konkurence. Nespoléhaly jen na své půvaby, ale někdy se uchylovaly i k čarodějným praktikám. V oblibě měly zejména nápoje lásky, které jim měly přivábit klienty. Lektvary si buď míchaly samy, nebo pro ně chodily k různým kořenářkám a čarodějnicím.

Nápoje také uměly způsobit nenávist či neštěstí a prostitutky je používaly zejména mezi sebou v rámci tvrdého konkurenčního boje. Problém nastal v případě, kdy jedna nevěstka přebrala jiné bohatého nebo pohledného zákazníka.

Nápoje ale neuměly jen povzbudit lásku nebo plodit nenávist. Lidé věřili, že umí vyvolat také impotenci, neplodnost a některé dokonce i smrt. Slavný filozof Aristoteles uvádí případ ženy, která podala mladému muži nápoj lásky. Místo plánované romance ale nastal pravý opak a mladík požití nápoje nepřežil.

Dějiny prostituce: Sex s takzvanými vlčicemi vyžadoval velké sebezapření
Magazín

Dějiny prostituce: Sex s takzvanými vlčicemi vyžadoval velké sebezapření

Existovaly i prostředky proti nechtěnému těhotenství. Doporučoval se například kořen bramboříku, který se rozmělnil a vyválel do pilulek. K navrácení nevěrného milence zase sloužil koláč z nekvašené mouky upečený s tymiánem a bobkovým listem.

K nekalým praktikám sloužily i různé tajemné postupy. Například pokud někdo chtěl u někoho proměnit lásku v nenávist, plížil se za ním tak, že nohy kladl pozpátku do jeho šlépějí a přitom mumlal jakési zaříkání.

Tagy láska nápoj