Příběh Ištar, první lehké ženy v dějinách,a její kruté pomsty krásnému mladíkovi

Tomáš Mrzena | 29. 4. 2020
Enkidu ve vzteku proklel všechny prodejné ženy.
Epos o Gilgamešovi vznikl v Mezopot
Střet Enkida s princem skončil soubojem.

Je to jedno z nejstarších literárních děl lidské civilizace a hned v něm hraje osudnou roli prodejná láska. Epos o Gilgamešovi vznikl v Mezopotámii ve druhém tisíciletí př. n. l. a dodnes se dochoval v řadě překladů, opisů a fragmentů. Hlavním hrdinou byl silný a krásný princ, ze dvou třetin bůh a z jedné člověk.

V části rozsáhlého díla je líčena Gilgamešova silná sexuální potřeba, kvůli níž nenechal v klidu žádnou pannu, a dokonce ani mládence. Jeho poddaní to ale s pochopením přecházeli, neboť věděli, že tak činí pouze z nudy. Bohové se mu rozhodli pomoci a stvořili bytost, která by se mu ve všem vyrovnala a přispěla k jeho zklidnění. Enkidu byl napůl člověk, napůl zvíře, byl stejně silný jako princ, jen o něco chlupatější a svalnatější. Po svém zrození strávil týden ve společnosti kněžky z Ištařina chrámu, která ho zasvětila nejen do sexuálních, ale také společenských mravů.

Pak se Enkidu mohl konečně setkat s princem, ovšem střet dvou horkohlavých mladíků skončil soubojem. Až když oba kohouti zjistili, že jsou stejně silní, vzniklo mezi nimi přátelství.

Právo první noci: Jak probíhalo a kteří šlechtici jej směli využívat
Magazín

Právo první noci: Jak probíhalo a kteří šlechtici jej směli využívat

Pak ale začalo jít do tuhého, protože na Gilgameše dostala zálusk samotná bohyně Ištar. Šlo o vzrušující, ale nebezpečnou ženu, která vládla zároveň lásce i válce a byla zvyklá se sama rozhodovat, s kým se bude milovat. Jako aktivní, neodbytná a nenasytná bohyně nesnesla odpor, a proto se velice rozzuřila, když ji Gilgameš drze odmítl.

Ištařina pomsta byla rychlá a krutá. Rozhodla se bez milosti zahubit Enkidua. Ten se o své smrti dozvěděl několik vteřin dopředu, takže ještě stihl ve vzteku proklít nejen Ištar, ale všechny prodejné ženy.

Tagy Mezopotámie