Krysy jako mučící nástroj: jeden z nejhorších donucovacích prostředků novověku

Redakce | 7. 11. 2019
Scéna mučení krysou v seriálu Hra o trůny
Scéna mučení krysou v seriálu Hra o trůny
Scéna mučení krysou v seriálu Hra o trůny

Je pozoruhodné, kolik technik mučení je považováno za dávno vymýcené středověké praktiky, a přitom jde o novodobé "vynálezy", jimiž se některé zrůdné povahy inspirují dodnes. Například mučení krysami ve středověku známo vůbec nebylo, objevilo se až ve druhé polovině 16. století.

Za královny Alžběty I. prý v londýnském Toweru existovala podzemní cela, kam stoupající voda z Temže vyplavila houfy krys. Nešlo sem žádné světlo a žalářníci na odsouzence loučemi neplýtvali; vězeň byl uvržen do naprosté tmy a slyšel jen zlověstné cupitání malých hladových hlodavců, kteří mu posléze okousaly maso z těla.

Bitva na Ramee, 1945: Lidožraví krokodýli zmasakrovali tisícovku vojáků
Magazín

Bitva na Ramee, 1945: Lidožraví krokodýli zmasakrovali tisícovku vojáků

Během Nizozemské revoluce velitel Diedrik Sonoy pak vymyslel snad nejdrastičtější metodu mučení, která mohla lidskou mysl napadnout. Svázaným zajatcům položil na břicho bezednou klec s krysami a zvolna ji nahříval ohněm. Krysy se snažily žáru uniknout, přičemž jediná cesta z klece vedla přes měkké tkáně mučeného, kterými se snadno prokousaly. Zajatci umírali v krutých bolestech, jež trvaly celé hodiny.

Tuto šílenou a nepochopitelnou formu mučení používaly ještě v 2. polovině 20. století některé totalitní režimy v Jižní Americe. V Argentině během tzv. národní reorganizace, jež probíhala mezi lety 1976 a 1983, ji vládnoucí vojenská junta běžně používala k výslechu svých oponentů. Argentinští mučitelé přitom zašli ve svém sadismu tak daleko, že krysy směrovali pomocí trubice do vězňova konečníku nebo (v případě, že byla vězněm žena) do vagíny.

Smrt má modrou barvu, zjistili vědci. Proč tomu tak je, zatím netuší
Magazín

Smrt má modrou barvu, zjistili vědci. Proč tomu tak je, zatím netuší

V roce 2010 se ve Spojených státech vyskytl případ, kdy jistý David Wax vyhrožoval tímto mučením unesenému muži, aby ho tak přinutil k rozvodu s manželkou. Soud mu udělil sedm let odnětí svobody za únos a vyhrožování.

Mučení krysou inspirovalo také filmové tvůrce: můžeme ho vidět například v akčním snímku Rychle a zběsile II. nebo v seriálu Hra o trůny. Chtějí-li režiséři vzbudit v divácích pocity nepopsatelného děsu, s pomocí krys rozežírajících orgány oběti se jim to zaručeně daří...