Smutný konec obézního Jiřího Růžičky: V nemocnici ho obraceli hasiči

Redakce | 4. 9. 2019
Jiří Růžička v komedii Slunce, seno a pár facek
Jiří Růžička v komedii Slunce, seno a pár facek
Jiří Růžička a Helena Růžičková v komedii Slunce, seno a pár facek

Jiří Růžička ml. se obezitou nijak zvlášť netrápil; díky nadbytečným kilogramům dostával vtipné filmové role a dokázal se prosadit po boku své matky Heleny jako nepřehlédnutelný herec. Kila mu nepřekážela ani v partnerských vztazích. Zato zdraví si vybralo svou krutou daň.

Ačkoli kvůli své korpulentní postavě nikdy nemohl hrát donchuány, v osobním životě si Jiří Růžička na nezájem žen nemohl stěžovat. Ženatý byl celkem třikrát; manželky se s ním přitom nerozváděly kvůli jeho obezitě, ale spíš pro neshody s tchýní Helenou Růžičkovou, která chtěla syna jen pro sebe a do všeho mluvila.

Se třetí ženou, jež se shodou okolností jmenovala také Helena, měl Jiří dvě dcery. Jeho matka se prý snaše neustále vměšovala do jejich výchovy, a tak se rodina nakonec rozpadla. Třetí rozvod herec těžce nesl a opět propadl přejídání, které do té doby jeho manželka držela jakžtakž na uzdě. Za jedinou noc byl prý schopen vypít 15 litrů coly.

Když se jeho váha přiblížila 300 kg, projevily se u Jiřího vážné zdravotní problémy. Bylo mu teprve 40 let, když mu praskl vřed na dvanácterníku a zkolaboval na toaletě v matčině bytě. Přivolaní zdravotníci ho odtud nedokázali vyprostit a přenést do sanity, a tak museli přispěchat i hasiči.

Následující tři roky trávil Jiří více v nemocnici než doma. Prodělal infarkt a několik mozkových příhod, po nichž mu ochrnuly obličejové svaly a nemohl ani mluvit. Sestřičky s tolika kilogramy živé váhy nemohly manipulovat, a tak Helena Růžičková platila hasiče, kteří jejího syna chodili do nemocnice každý den obracet.

Smrt, která přišla v roce 1999, byla pro nešťastného herce vlastně vysvobozením. Opravdu smutné však bylo, že se dožil pouhých 43 let.