Vědci našli pozoruhodnou 7500 let starou hračku. Prohlédněte si podivné autíčko

Jarouš M Komořanský | 21. 7. 2022

Dětské hračky se mění, zatímco dětská hravost zůstává. Je stejná od pravěku, ale v porovnání s moderní dobou si tehdejší děti musely vystačit s málem. Rozhodně si ale užily stejně zábavy i s kamínky anebo dřívky. Zatímco dnes kupují rodiče dětem autíčka, která sama jezdí anebo jsou poháněna pohybem ruky či vysílačkou, dříve to mohl být třeba kamenný vůz. Jaké je nejstarší autíčko na světě?

V Turecku, v okrese Kiziltepe v jihovýchodní provincii Mardin byl při vykopávkách nalezen kamenný vůz se dvěma nápravami a čtyřmi koly. Tvar této starověké hračky připomíná traktor a je možné, že je autíčko staré až 7500 tisíce let, čímž se stává dokonce starší, než bylo 5000 let staré auto nalezené v tureckém Sogmataru.

Nálezy těchto prastarých vozítek dokazují, jak dávno již lidé znali existenci kola.

Na video o nejstarším autíčku se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Kolo samotné je staré několik tisíc let

Archeolog Marin Dinu napsal první ucelený přehled modelů kol z doby měděné ve své studii "Hliněné modely kol objevené v kulturách staré Evropy doby měděné poloviny 5. tisíciletí př. n. l.". Ve svém díle upozornil, že používání kolových vozidel tak lze datovat mnohem dříve, než se dosud předpokládalo, což potvrdily i vykopávky v Turecku.

Ty odhalily, že naše fascinace kolečky na hraní je stará několik tisíc let. Archeolog Mesut Alp říká, že autíčko na hraní vyrobené z kamene pochází z pozdní doby kamenné a podle ředitele pro kulturu a cestovní ruch města Mardin, Davuta Beliktaye, je auto jako kopie dnešních automobilů.

Jedná se jen o další nález, který prokazuje, že kola byla známa na většině území Evropy a Anatolie již od počátku 4. tisíciletí př. n. l.

Nyní autíčko, předtím minivůz

Přesto je nejzajímavějším předmětem starobylá hračka v podobě auta. Někteří naznačují, že se nejedná o automobil, ale spíše o vozítko. Vozíky však mají obvykle jen dvě kola a jsou taženy zvířetem.

Dřívější nález ze Sogmataru zase koresponduje s myšlenkou, že místo bylo domovem Mojžíše, když utíkal před faraonem. Kromě vozítka starého 5000 let zde byla objevena i celá řada hrobek, včetně dětského hrobu, v němž byl minivůz nalezen. Díky těmto vykopávkám pak máme ještě ucelenější představu o tom, jak žily starověké civilizace a jak si hrály malé děti.

"Vykopávky v této oblasti pokračují se souhlasem ministerstva. V části nekropole, v hrobové místnosti, jsme nalezli hračkový kočár, který patří do doby bronzové a o němž se předpokládá, že byl vyroben pro děti králů nebo vůdců. Tento nález je pro nás velmi důležitý, protože ukazuje estetické a kulturní chápání tohoto období. Předmět bude vystaven v největším muzejním komplexu v Turecku, v archeologickém muzeu v Sanliurfa. Věříme, že při vykopávkách najdeme ještě další důležité věci," uvedl tehdy vedoucí vykopávek v Sogmataru a ředitel muzea v Sanliurfa, Celal Uludag.

Jak si hrály děti ve středověku? Pokud přežily, dívky byly dospělé ve dvanácti
Magazín

Jak si hrály děti ve středověku? Pokud přežily, dívky byly dospělé ve dvanácti

Nejen auto

Mezi nálezy v turecké oblasti Kiziltepe byly také panenky na hraní a píšťalky vyrobené z kamene, které jsou dosud funkční, a to i přes jejich stáří odhadnuté na 5 až 6 000 let. Nejcennějším nálezem ale přesto zůstává starověké autíčko na hraní, které je nyní uložené v Mardinském muzeu.

Archeologický záznam obohatily nové kategorie důkazů.

Otázkou tedy zůstává: Je toto malé starověké autíčko snad nejstarším důkazem existence kola? Žádný podobný nález totiž dosud nebyl učiněn, ač důkazy o starověkých znalostech kola lze nalézt i v jiných časových obdobích, jak nám dokládají například i skalní rytiny, hrstka modelů vozů a vyobrazení vozů vyrytá na hliněných nádobách.

Zdroje:

www.ancientpages.com, humansbefree.com, www.dailymail.co.uk

Tagy Alpy Evropa hračka Mardin muzeum Şanlıurfa Turecko