Seriály našeho dětství

Jedním z nejoblíbenějších českých animovaných seriálů jsou Krtkova dobrodružství, jehož autorem je Zdeněk Miler. Tato roztomilá postavička, zvědavý krteček se zálibou v objevování, si od svého debutu v 50. letech 20. století získala srdce dětí po celém světě. 

Díky své okouzlující jednoduchosti a univerzálním tématům přátelství a objevování krteček stále okouzluje nové generace diváků svou nadčasovou přitažlivostí. Celkem bylo natočeno 49 krátkých snímků v délce od 5 až po 28 minut.

Dalším seriálem našeho dětství byl seriál Kamarádi. Tento černobílý seriál natočila Vlasta Janečková v roce 1969 a prvních šest dílů publikum natolik nadchlo, že v roce 1974 vznikla druhá řada se sedmi epizodami. 

Každý díl měl přibližně dvacet až třicet minut a místem natáčení byla malebná Malá Strana. Třináctidílný seriál Tajemství proutěného košíku natočil v roce 1977 Ludvík Ráža podle scénáře Markéty Zinnerové

Seriál zachycuje příběh Klárky a jejího bratra Vojtíška, kteří žijí u babičky na venkově. Dalším kultovním dětským seriálem byl Létající Čestmír. Seriál režiséra Václava Vorlíčka měl šest dílů a vznikl v koprodukci Československa a západního Německa v roce 1983. 

Jak dobře je znáte?

V hlavních rolí jste mohli vidět Vladimíra Menšíka, Ivanu Andrlovou nebo Zdenu Hadrbolcovou. Seriál se vysílal nejen u nás, ale také v Německu, Polsku, Maďarsku, Bulharsku nebo Mongolsku a Vietnamu.

Arabela: Petr a princezna: 

Zdroj: Youtube

Asi nejreprízovanějším pořadem byl seriál Arabela. Oblíbený rodinný seriál originálně kombinoval moderní dobu s pohádkovou říší a byl oblíbený nejen u dětí, ale i dospělých. 

Jen těžko bychom hledali člověka, který by kouzlu Arabely nepropadl. V hlavních rolích hráli Vladimír Menšík, Iva Janžurová, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Vladimír Dlouhý, Jana Nagyová, Jiří Lábus a další.

Jistě si vzpomenete na kouzelného pána s čarovnou buřinkou, který uměl splnit nejedno dětské přání. Nemluvný Pan Tau se televizním divákům poprvé představil v němém filmu z roku 1966. Až po něm byl natočený seriál s třemi dalšími sériemi. 

Dalším dětským seriálem byl Křeček v noční košili. Československý sci-fi seriál z roku 1987 natočil Václav Vorlíček na námět Miloše Macourka, měl 6 dílů a svou premiéru měl na Vánoce roku 1988. 

České dětské seriály nabízejí pokladnici zábavy, která podněcuje fantazii a podporuje lásku k vyprávění příběhů. Ať už prostřednictvím okouzlujících animací, napínavých dobrodružství nebo hřejivých příběhů o přátelství.

Kvíz nejen pro filmové fandy: Dětské seriály našeho dětství. Procvičte svou dlouhodobou paměť

Zdroj: www.ceskatelevize.cz, www.idnes.cz, www.dfilm.cz