Trest bičem patří k lidstvu už odnepaměti. Je zmíněn v Bibli i Koránu, praktikoval se v Africe, Evropě i Americe a ačkoliv se od něj v dnešní době v zákonech téměř na celém světě upustilo, v některých kulturách je spjat s náboženstvím a dodnes používán k trestání hříšníků. Například islám povoluje trestání bičem ve svém právu šaría, bolestivých ran může provinilec dostat až 80, neměly by mu ovšem zanechat žádné trvalé následky a jizvy.

Jednu z největších škod páchala takzvaná devítiocasá kočka. Vytvořena z devíti bavlněných lan o délce kolem 75 cm a opatřena zdánlivě nevinnými uzly dokázala rozedrat kůži až do masa. Je to ten bič, pro který se sáhlo, byl-li zločin nebo prohřešek vyhodnocen jako těžší.

Existuje mnoho variací biče, které jsou pak pojmenovány X ocasá kočka vždy podle počtu „ocásků“. Například ve starověkém Egyptě byl rozdělen do sedmi lan. V této oblasti se používal až do roku 2001, než byl zakázán.

Nástroj strachu jako oblíbená pomůcka

Nejčastější užití kočky mohli zažít členové britského Královského námořnictva. Celkově v Británii se bič používal nejvíce, a to i v soudních síních jako náležitý trest po spáchání zločinu. Britům je také přiřknut jeho název.

První zmínka o devítiocasé kočce pochází z roku 1681, objevila se v zprávě vyšetřované vraždy, která se o několik let později zpopularizovala díky hře Williama Congrevese Láska za lásku. Odtud se název rozšířil do celého světa, každý národ si ho pak poupravil podle svého.

V dnešní době se s devítiocasou kočkou lze setkat nejen v muzeích historie, ale i na internetu a specializovaných kamenných obchodech; mnoho mučících nástrojů, kterých se lidé minulosti k smrti obávali.