Hluboko v sibiřské oblasti na východě Ruska se nachází tajemné hornické město Mirnyj. Leží jen 450 kilometrů od polárního kruhu a žije zde přibližně 40 000 lidí. A zde je i tajemný důl. Navíc většina místních obyvatel pracuje pro společnost Alrosa, která je objemově největším těžařem diamantů na světě.

Jak uvedl zpravodajský server Times Now News, důl je tak hluboký a rozsáhlý, že je schopen nasát vrtulníky a letadla, která se příliš přiblíží k jeho zejícímu chřtánu. Ve skutečnosti je díra tak hluboká, že vytváří sestupný vítr, který může doslova nasát i obří stroje, která nad dírou prolétají.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Budování dolu stálo mnoho potu i slz

Důl byl vybudován v odlehlé a nehostinné části Ruska a jeho výstavba si vyžádala obrovské úsilí a zdroje. Důl byl zprovozněn v roce 1960.

Podle článku je důl jednou z největších děr vytvořených člověkem na Zemi. Je hluboký více než 525 metrů a měří 1,2 kilometru v průměru. Byl vybudován v 50. letech 20. století za účelem těžby diamantů ze země a od té doby se stal ikonou ruského inženýrství a důlního mistrovství. Výstavbu dolu nařídil Stalin, aby po druhé světové válce uspokojil potřebu Sovětského svazu po diamantech průmyslové kvality.
Jak poznamenává jeden z odborníků v rozhovoru pro web Oregon Expat: "Diamantový důl Mirnyj je důkazem neuvěřitelných technických výkonů, kterých je člověk schopen, když se do toho pustí."

Nebezpečí doslova každou minutu

Navzdory své impozantní velikosti a technologické vyspělosti se však důl v průběhu let stal také místem mnoha nehod a smrtelných úrazů. Jak říká jeden z horníků: "Diamantový důl Mirnyj je nebezpečné místo pro práci a všichni víme, že každý den, kdy tam jdeme, riskujeme své životy." V zimě zde totiž teplota klesá i pod minus 40 stupňů Celsia, takže praskají pneumatiky aut a zamrzá olej. I proto se traduje, že dělníci byli údajně nuceni používat tryskové motory k rozmrazování půdy a dynamit, aby se dostali skrz věčně zmrzlou půdu a mohli důl hloubit.
Navzdory rizikům však důl stále přitahuje turisty a zvědavce z celého světa. Podle BBC se v obří díře za půl století vytěžily diamanty v celkové hodnotě nejméně 17 miliard dolarů. Podle jednoho z návštěvníků "je úžasné vidět něco tak obrovského a mohutného zblízka. Opravdu to dává věci do perspektivy a připomíná nám to, jak jsme ve skutečnosti malí."

Ať už se na diamantový důl Mirnyj díváme jako na zázrak lidského inženýrství, nebo jako na smrtící připomínku nebezpečí těžby, zůstává jedním z nejvíce fascinujících a obdiv vzbuzujících míst na Zemi. Jelikož i nadále posouváme hranice možného, je důležité mít na paměti rizika a výzvy, které s sebou nese zkoumání neznámého, a vždy k těmto aktivitám přistupovat s respektem a opatrností.

Zdroje: www.timesnownews.com, oregonexpat.wordpress.com, en.wikipedia.org/wiki/Mir_mine