Patřila mezi nejvýznamnější osoby na francouzském dvoře. I přestože nikdy nenosila korunu, přes více než dvacet pět let měla značný politický a kulturní vliv. Dala by se tak označit za celebritu.

Pozornost veřejnosti si ale vyžádala svou daň. Diane se bála stárnutí. Bojovala proto proti němu všemi možnými dostupnými prostředky. I když ji to pravděpodobně zabilo.

Diane de Poitiers

Diane se narodila 9. ledna roku 1500 do rodiny vyššího šlechtice. Dostalo se jí tak skvělého vzdělání podle zásad renesančního humanismu, včetně řečtiny a latiny, rétoriky, etikety, financí, práva a architektury.

Když jí bylo patnáct, vdala se za o 39 let staršího hraběte z Maulévrier a dvořana krále Františka I., Louise de Brézé. Díky tomu se stala dvorní dámou francouzské královny Claude. Když v roce 1531 její manžel zemřel, poprvé využila svého zájmu o právo. I přestože byla vdova, zděděné nemovitosti mohla spravovat bez dohledu mužského poručníka.

Její nová životní etapa se začala psát v roce 1534, kdy se jako pětatřicetiletá stala milenkou patnáctiletého prince Jindřicha. Mladík jí byl naprosto okouzlen. Jejich vztah tak vzkvétal i v době, kdy se oženil s Kateřinou Medicejskou nebo po smrti svého staršího bratra usedl na trůn.

Diane mu navíc s vládnutím pomáhala do té míry, že za něj psala stovky oficiálních dopisů, podepsaných jediným jménem: „HenriDiane“. Současně spravovala vlastní i královské pozemky, dohlížela na stavbu hradů a stala se mecenášem renesanční architektury. 

I když každý věděl, že je panovníkovou milenkou, s využitím promyšlené rétoriky a umění dokázala sebe sama prezentovat jako vzor ctnosti. Jindřicha II. zároveň představovala jako pravého rytíře.

Není divu, že jako veřejně známá osoba chtěla vypadat co nejlépe. Až do pozdního věku denně jezdila na koni a pravidelně plavala. Navíc užívala elixír, známý již od starověku. Konkrétně tonikum chloridu zlatitého smíchaného s diethyletherem.

Zlatá voda

Myšlenka, že rozpuštěné zlato zajistí věčné mládí vycházela ze skutečnosti, že tento kov nekoroduje. Tehdejší lékaři tak předpokládali, že podobné účinky bude mít i na organismus. Proto ho předepisovali jako lék na všechno – od nachlazení, po revma nebo neplodnost.

Jak naznačil výzkum francouzských odborníků, Diane ale zlatá voda s největší pravděpodobností zabila. Laboratorní analýza jejích vlasů ukázala, že tohoto kovu měla v těle v době smrti 500násobně vyšší koncentraci, než je běžné. 

A jak údajně kráska vypadala?

„Myslíme si, že zemřela na chronickou intoxikaci zlatem,” říká soudní lékař a archeolog z Raymond Poincaré Hospital Philippe Charlier.

Zdroj: Youtube

Jak ale napovídá svědectví francouzského historika Pierra de Bourdeille, který se se šlechtičnou setkal půl roku před její smrtí, její sen, aby byla krásná a mladá až do smrti, se jí vyplnil: „De Poitiers byla i ve svých 66 letech nesmírně okouzlující. Kdyby žila dalších sto let, nezestárla by.” 

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.atlasobscura.com, www.bmj.com