Za druhé světové války bojoval Digby nejen statečně se zbraní v ruce, ale bojoval i humorem. Proslavil se pro jeho agresivní velení, odvážné akce během bitvy u Arnhemu, ale pozornost všech upoutal díky svým kouskům s deštníkem!

Odkládaný začátek kariéry

V roce 1935 byl Digby přijat na Royal Military College. A tehdy začala jeho vojenská kariéra, jíž ukončil v roce 1937 a byl zařazen do indické armády. Odtud byl v dubnu 1938 převelen k 2. praporu oxfordshirské a buckinghamshirské lehké pěchoty.

Na svou první akci ale čekal dlouho - až po smrti svého bratra během druhé bitvy u El Alameinu se dobrovolně přihlásil k výsadkovým jednotkám a byl převelen k parašutistickému pluku.

Zde jeho kariéra skutečně začala: Byl jmenován velitelem roty A 2. výsadkového praporu, který byl součástí 1. výsadkové brigády 1. výsadkové divize.

Útok s buřinkou a deštníkem

Vše se stalo 17. září 1944, kdy Digby a jeho muži seskočili padákem v Nizozemsku. Čekal je nelehký úkol: zajali 150 německých zajatců a obsadili severní konec mostu, jenž byl kvůli minometné palbě neprůjezdný. Prapor musel čekat na posily. Ty se však zdržely, což se vojáci kvůli selhání techniky nedozvěděli.

Němci proti 2. praporu nasadili tanky a Digby proti nim vedl útok. Na hlavě mel buřinku, v jedné ruce deštník a v druhé pistoli…. A co se nestalo?

Deštníkem zneškodnil německé obrněné vozidlo: Prostrčil jej pozorovací štěrbinou vozu, a zneškodnil tak jeho řidiče.

Falešné doklady

Jelikož byl Digby v boji zraněn střepinami, skončil ve vojenské nemocnici, odkud však zakrátko utekl i se svým zástupcem, kapitánem Tonym Frankem. Oknem!

Dvojici na útěku ubytovala jedna Holanďanka, která je seznámila s místním vůdcem odboje. Dirk Wildeboer dal Digbymu falešný průkaz totožnosti. S ním se identifikoval jako hluchoněmý syn nizozemského právníka.

Mezi další povedené Digbyho kousky patří i jízda na kole na návštěvy uprchlých spoluobčanů. Přestože byl obklopen německými vojáky, podařilo se mu vždy zůstat nepovšimnut.

Z armády k safari

Ve jménu odboje zorganizoval s Královským letectvem shozy zásob a vybavení a nechal zakopat zbraně a munici. Za své úsilí a zásluhy byl vyznamenán Řádem za vynikající službu.

Po skončení druhé světové války pokračoval ve službě v Brity kontrolované mandátní Palestině. Odtud byl převelen do Keni a jmenován do 5. královské africké pěchoty.

Patří k těm, kdo stáli za konceptem moderního safari.

Digby zemřel 21. března 1993 v Nanyuki v Keni, kde žil po zbytek svého života.

Zdroj:

www.extrastory.cz

en.wikipedia.org

mallarduk.com

military.wikia.org