www.cbc.ca, www.howitworksdaily.com, www.enchantedlearning.com, www.idnes.cz

Většina toho, co známe z výpravných filmů je ale vytvořeno pro efekt. Pojďme se pokusit uvést tyto mýty na pravou míru. Začněme od těch nejabsurdnějších.

Všichni dinosauři žili ve stejnou dobu

Velmi častým omylem je to, že všichni dinosauři žili ve stejné době. Ve skutečnosti žili dinosauři v období přibližně 180 milionů let, od pozdního triasu do konce křídy. Například T-Rex žil v období pozdní křídy, tedy asi před 65 miliony let, zatímco jiní slavní dinosauři, jako například stegosaurus a triceratops, žili mnohem dříve.

Byl jen nemyslící stroj na zabíjení

Snad největším mýtem o T-Rexovi je tvrzení, že to byl nemyslící stroj na zabíjení, který byl poháněn pouze touhou lovit a zabíjet. Ve skutečnosti byl pravděpodobně vysoce inteligentní zvíře, schopné komplexního sociálního chování a interakcí. Mohl se starat o svá mláďata, žít ve skupinách a dokonce si hrát.

T-rex nebyl rozhodně největším dinosaurem

T-rex byl sice dvounohý masožravec a vrcholový predátor a mrchožrout, ale rozhodně nebyl největším dinosaurem všech dob. Jméno "krále tyranských ještěrů“ mu připadlo kvůli jeho obrovské velikosti. Ač tyranosauři dorůstali v průměru délky přes 12 metrů a výšky přes 4 metry, nebyli to rozhodně největší masožraví dinosauři. Plazopánví dinosauři ze skupiny Sauropoda, především titanosaurní sauropodi, jako Argentinosaurus huinculensis, totiž dorůstali délky až kolem 40 metrů, jiní zase výšky kolem 20 metrů. Tyranosaurus by byl proti nim nebohým trpaslíkem.

T-Rex měl krátké přední končetiny

Jedním z nejtrvalejších mýtů o T-Rexovi je, že měl krátké, téměř nepoužitelné „ruce“, či přední končetiny. Nejnovější výzkumy však naznačují, že přední končetiny T-Rexe byly ve skutečnosti poměrně dlouhé a svalnaté a pravděpodobně sloužily nejen k uchopení kořisti. T-Rex je zřejmě používal k přidržování partnerů při páření, k tomu, aby mu pomohly vstát z polohy vleže, nebo k podpírání svého mohutného těla při jídle. Na video o jeho předních končetinách se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Tělo tyranosaura bylo pokryté šupinami

Další rozšířenou mylnou představou je, že T-Rex byl pokryt šupinami podobně jako dnešní krokodýl nebo aligátor. Nedávné studie však ukázaly, že T-Rex měl pravděpodobně peří nebo alespoň kombinaci peří a šupin. U mnoha jeho menších příbuzných, například u velociraptora, byly totiž nalezeny otisky peří, což naznačuje, že peří bylo u masožravých dinosaurů běžné.

T-Rex byl tak rychlý, že dokázal utéct džípu

Ve filmu Jurský park je T-Rex vyobrazen tak, že je schopen běžet neuvěřitelně vysokou rychlostí, pronásledovat džíp hlavních hrdinů a způsobit jeho havárii. Ve skutečnosti T-Rex pravděpodobně nebyl tak rychlý, jak je ve filmu zobrazeno. I když se odhady jeho maximální rychlosti liší, většina vědců se domnívá, že měl blíže k rychlé chůzi než ke sprintu. 

T-Rex měl vynikající zrak

Je sice pravda, že T-Rex měl velké oči, které mu umožňovaly vidět kořist na velkou vzdálenost, ale nedávné studie naznačují, že jeho zrak nebyl tak dobrý, jak se dříve myslelo. Ve skutečnosti mohl špatně vnímat hloubku a při hledání kořisti se spoléhal spíše na svůj čich a sluch.

Nedokázal regulovat tělesnou teplotu?

Po mnoho let se vědci domnívali, že T-Rex nebyl schopen regulovat svou tělesnou teplotu, a byl proto vydán na milost a nemilost okolnímu prostředí. Nedávné studie však ukázaly, že měl pravděpodobně vyspělejší metabolismus, než se dříve předpokládalo, a mohl být schopen udržovat stálou tělesnou teplotu.

I když filmy jako Jurský park pomohly zpopularizovat obraz T-Rexe jako obrovského, nezastavitelného monstra, je důležité si uvědomit, že tito tvorové byli skutečnými zvířaty, která žila před miliony let. Oddělením faktů od fikce můžeme lépe porozumět těmto fascinujícím živočichům.