Životní úlovek

Možná životní úlovek se podařil kanadskému rybáři. Vytáhl z řeky monstrózní prehistorickou rybu. Chycený tvor se k němu choval dost zvláštním způsobem. 

Kanadskému rybáři Yvesu Bissonovi se tak podařil velice zvláštní počin, během kterého v Britské Kolumbii ulovil téměř 11 metrů dlouhého jesetera. Je známý také pod názvem "živý dinosaurus". 

Ulovit tak monstrózní rybu nebylo pro Bissona jen tak, i proto se rybářský kamarád, který tam byl s ním, rozhodl celou situaci zachytit na kameru. Video pak oba muži umístili na platformu TikTok. Netrvalo dlouho a video se stalo virální senzací. 

Nikdo nevěřil, jak velkou rybu se Bissonovi podařilo ulovit. Téměř 11 metrový jeseter byl skutečně nejneuvěřitelnější úlovek i pro samotného rybáře. 

Živý dinosaurus

Bissonův rybářský kamarád nezaváhal a incident s jeseterem ihned zachytil na kameru. Oběma mužům to zajistilo dostatek pozornosti. Obří tvor se chová neuvěřitelně přítulně a vypadá, jako by se s rybářem mazlil.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ke svému úlovku se později vyjádřil také Bisson, který uvedl: „Tento jeseter byl jednoznačně jeden z největších, které se mi kdy podařilo chytit. Vážil odhadem až 600 kg."

Bisson má s chytáním podobných kousků mnohaleté zkušenosti. Sám se pokládá za odborníka na jeseterovité ryby, které povětšinou loví v kanadské řece Fraser. 

O svém úlovku v podobě "živého dinosaura" pak řekl, že jde pravděpodobně o monstrum, které se v řece vyskytuje již více než 100 let. 

Jeseteři však nejsou pro svět ničím novým. Vyskytovali se již v jurské éře. I z tohoto důvodu jim náleží označení živí dinosauři. Ačkoliv si Bisson spolu se svým kamarádem monstrózního jesetera natočili, nedlouho po ulovení ho propustili zpět do řeky Fraser.

Ještě předtím ho však změřili a označili potřebným čipem RFID. Během čipování si všimli, že tento kus ryby ještě nikdy předtím ulovený nebyl. 

Označení jeseter se však netýká pouze této ryby. Zahrnuje celou skupiny čítající téměř 30 prehistorických ryb. Poprvé se objevily ve fosilním záznamu v průběhu triasu, tj. přibližně před 245-208 miliony let.

Jeseteři jsou však výjimeční ještě něčím. Během svého vývoje nedoznaly tyto ryby významných evolučních změn. I proto jsou připomínkou dob dávno minulých. 

Jeseterů není třeba se bát. Mají bezzubou tlamu a dorůstají v průměru délky 7 až 10 metrů. Raritou však byli i jedinci větší než 20 metrů. 

Zdroje: www.sturgeonhunter.com, ftw.usatoday.com, www.ndtv.com