Každopádně ve srovnání s velikostí člověka byla většina dinosaurů opravdovými obry, i když přesné srovnání velikosti člověka s dinosaurem je obtížné, protože oba druhy zaujímají velmi odlišné tělesné rozměry. Dinosauři jsou často považováni za velmi velké ve srovnání s moderními budovami, ale není tomu tak vždy. Například největší známý dinosaurus, Argentinosaurus, byl dlouhý jen asi 30 metrů a vážil kolem 10 tun.

Bezesporu ale třeba T-rex byl skutečným monstrem. Podívejme se na různé druhy dinosaurů, od těch nejmasivnějších až po ty malé, v dinosauří terminologii tedy od t-rexe nebo argentinosaura po deinonychuse, který byl dlouhý ani ne jeden metr. I u dinosaurů je ale těžké ustanovit žebříček, protože jedni byli vysocí, další dlouzí… A navíc ne všichni žili ve stejném období.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Velikáni mezi dinosaury

Existuje mnoho různých typů dinosaurů, ale někteří z nejvyšších byli ti nejvyšší. Nejvyššími dinosaury byli například sauropodi. Někteří byli tak vysocí, že údajně dosahovali výšky až 18 metrů. Dalšími dinosaury, kteří byli velmi vysocí, byli ankylosauři a brachiosauři, jež dorůstali až 14 metrů a byli to jedni z největších tvorů, kteří kdy žili.

Největším dinosaurem všech dob je titanosaurus, což je druh sauropodního dinosaura. Tito dinosauři byli obrovští, měřili až 36 stop na délku a vážili více než 50 tun. Stali se tak největšími živočichy, kteří kdy chodili po Zemi. K největším dinosaurům patřil i již zmíněný argentinosaurus. Spolu s nimi stál samozřejmě v čele pomyslného žebříčku i tyranosaurus rex, který je rovněž jedním z největších dinosaurů, kteří kdy žili. Ani spinosaurus nebyl žádný drobek; byl dlouhý asi 4,5 až 6 metrů a vážil kolem 5 tun. Dvojnásobně větší byl pak triceratops, který se svou délkou 5,5 až 7,5 metru vážil kolem 12 tun.

Ti „malí“…

Uvozovky volíme záměrně. Například průměrný lidský muž měří asi 180 cm a váží kolem 82 kilogramů, zatímco průměrný tyranosaurus rex byl asi 9 metrů dlouhý a 2,7 metru vysoký (v krčku).

Spolu s těmito obry ale koexistovalo i mnoho menších dinosaurů, jejichž velikost se pohybovala od zmenšeného hadrosaura (který měřil v ramenou něco přes 3,5 metru) až po úplně malinkého deinonycha, který měřil jen asi 90 cm a vážil něco přes 2 kilogramy. Nejmenší dinosauři nebyli větší než kočka domácí. Nejmenší známý dinosaurus je velký jen asi jako kuře.

Překvapivý závěr

Takže není velikost jako velikost. Na závěr si shrňme, že existuje více různých způsobů měření velikosti dinosaura, ale dvě nejběžnější metody jsou délka a hmotnost. Největšími dinosaury podle délky byli apatosaurus a diplodok, oba měřili kolem šedesáti metrů. Nejtěžšími dinosaury byli zase Brachiosaurus a T-Rex, oba vážili kolem pětaosmdesáti tun. Deset největších dinosaurů patří k největším tvorům, kteří kdy chodili po Zemi. Někteří z těchto dinosaurů byli velcí jako autobus a vážili stovky tun. Tito pak patřili k nejobávanějším predátorům své doby a mnozí z nich dodnes drží rekord největšího zvířete, které kdy chodilo po Zemi.

Již zmíněný argentinosaurus byl jen asi jedenapůlkrát větší než průměrná budova a ještě menší dinosauři byli ještě mnohem menší. Ve skutečnosti byla většina dinosaurů dlouhá jen několik metrů a vážila jen několik kilogramů. Obecně tedy dinosauři byli mnohem menší než většina dnešních zvířat a nebyli tak velcí, jak si mnozí lidé myslí.

Zdroje: www.britannica.com, www.guinnessworldrecords.com, discoverthedinosaurs.com