Podivné kůstky

Je tomu sice již pár let, pro upřesnění v roce 2017, kdy se nejmenovaný muž v portugalském městě Pombal rozhodnul pro nějaké stavební úpravy na zahrádce u svého domku. Narazil při tom na podivné zkamenělé úlomky. Pro jistotu svůj nález oznámil. Ještě téhož roku tam španělští a portugalští paleontologové zahájili první vykopávky. Během následujících let vedly k jedinečnému nálezu fosilie mohutného dinosaura, největšího v Evropě. 

tiskové zprávě Lisabonské univerzity v srpnu 2022 pak paleontologové oznámili, že na místě shromáždili nejdůležitější části kostry – obratle a žebra. Měří tři metry a jsou to „… největší žebra sauropoda, která jsou v současnosti známá v Evropě, a jedny z největších, která byla popsána na celém světě,“ uvedla ve zprávě Elisabete Malafaia, postdoktorandka uvedené univerzity. „Nebývá obvyklé najít všechna žebra takového zvířete, natož pak ve své původní anatomické poloze. Tento způsob uchování je ve fosilním záznamu dinosaurů, zejména sauropodů z portugalské svrchní jury, poměrně neobvyklý,“ píše dále ve zprávě.

Na následujícm videu můžete vidět paleontology při odkrývání obřích kostí:

Zdroj: Youtube

Portugalský pravěký býložravec

Jak naznačují nalezené ostatky, tento čtyřnohý býložravý dinosaurus s dlouhým krkem a ocasem byl vysoký 12 metrů a 25 metrů dlouhý. Nejspíš patří mezi jedny z největších a nejtěžších dinosaurů – brachiosaury. Mají výrazně vyvinuté přední končetiny a jsou nejznámějšími, „symbolickými“ dinosaury pozdní jury až rané křídy. Obývali tedy Zemi asi před 160 až 100 miliony lety. V západní části Portugalska byl objevený i jeho druh Lusotitan atalaiensis.

Dle paleontoložky je nález těchto pozůstatků brachiosaura ojedinělý navzdory tomu, že je oblast Pombal ve středním Portuglasku na fosilní nálezy tvorů, kteří tam žili před 145 miliony lety poměrně bohatá. Poloha žeber nalezeného obra naznačuje, jak vědci doufají, že by mohli na dvorku či jeho okolí nalézt i další kosti tohoto jedince.  

Nalezené kosti po vyčištění a konzervaci budou paleontologové dále studovat a dokumentovat a poté budou vystavené v muzeu.

Zdroje: www.cbsnews.com, nypost.com, www.smithsonianmag.com