Naše předky napadali velcí draví ptáci, neměli šanci se bránit, tvrdí vědci

Nataša Slánská | 18. 1. 2021

Nejen pralesní šelmy a hadi, ale také draví ptáci představovali pro předchůdce druhu Homo sapiens smrtelné nebezpečí. Vědci přitom po dlouhá léta takovou myšlenku odsouvali do sféry béčkových hororů.  

Důkazem, že v době před dvěma miliony let dravci útočili na předky moderních lidí, se stala lebka dítěte nalezená u jihoafrického Taungu. Archeologové ji sice objevili už v roce 1924, celých dalších 80 let ale zastávali názor, že zhruba čtyřletého příslušníka druhu Australopitecus africanus zabila kočkovitá šelma. Teprve v roce 2006 byla zveřejněna studie, podle které díry v lebce a škrábance za očními jamkami útoku velké "kočky" neodpovídají.

S nápadem, že dítě z Taungu usmrtil velký dravec, přišel jako první jihoafrický odborník Lee Berger. Jeho americký kolega z univerzity v Ohiu W. Scott McGraw pak zorganizoval výzkum, v jehož rámci prozkoumal hnízda západoafrických orlů žijících v pralese Tai v jihozápadní části Pobřeží slonoviny.
(Zdroj: www.brandsouthafrica.com, leden 2006)

Vědci chtějí naklonovat neandrtálce. Byli by prý chytřejší než lidé
Magazín

Vědci chtějí naklonovat neandrtálce. Byli by prý chytřejší než lidé

"Orli útočí ze zálohy. Na kořist se vrhnou střemhlav a rychle ji usmrtí. Šance takový útok vidět je proto mizivá," vysvětlil McGraw. "Ostatky kořisti ale dravci naštěstí nikam neuklízejí, takže je můžeme posbírat a usoudit z nich na druh a velikost ulovených zvířat."

McGrawa překvapilo, že celá polovina kostí v orlích hnízdech patřila primátům. A každý třetí ulovený primát vážil za svého života něco mezi 6 a 10 kg. Právě něco okolo 10 kg muselo podle odhadů vážit i dítě Australopiteca africana z Taungu.

"Spousta lidí si myslela, že orel nemá dostatečnou sílu na to, aby uzvedl primáta této váhy. Jenže orli neloví vždycky tak, že oběť popadnou a odnesou. Na místě ji zabijí a rozporcují, a teprve poté ji po částech dopraví do hnízda," uvedl McGraw.

Škrábance a díry v lebce dítěte z Taungu se podle vědce shodují se stopami na lebkách primátů sebraných v hnízdech. Orli svou oběť zabijí či aspoň omráčí hned při prvním úderu pařátem, který prorazí lebku. Díky tomu si mohou troufnout i na mnohem větší živočišný druh, než jsou sami. Oběť se nemá šanci bránit.
(Zdroj: www.sciencedaily.com, srpen 2006)

Vědci se domnívají, že nutnost bránit se útokům ze vzduchu měla významný vliv na evoluční vývoj člověka. Jde o dosud netušený a neprobádaný aspekt, který bude podroben dalšímu výzkumu.

Tagy hnízdo Ohio Pobřeží slonoviny ptáci