Vědci zrekonstruovali tvář dívky z doby bronzové a užasli nad její krásou. Dnes by byla modelka

Natálie Borůvková | 30. 3. 2023

Patřila do vyšších vrstev společnosti, ve které žila. Vědci zrekonstruovali tvář dívky z doby bronzové. Byla krásná a žila naprosto moderní život. Dívku z Egtvedu vědci našli během vykopávek v roce 1921. Zhruba 3400 let po její smrti.

Dívka z Egtvedu

Když v roce 1921 probíhaly archeologické vykopávky poblíž dánské vesnice Egtved, vědci objevili 3 400 let starou dubovou rakev. Kdysi do ní byly uložené ostatky vysoce postavené dívky z doby bronzové, která zemřela ve věku 16 až 18 let. 

Pro místo jejího nálezu ji pojmenovali dívka z Egtvedu. V částečně kyselém a podmáčeném prostředí rakve se nedochovaly žádné kosti. Přežily však vlasy, zubní sklovina, nehty, části mozku a dokonce i kůže. 

Dívku z Egtvedu pohřbili ve vlněném oděvu složeném z halenky a krátké šňůrové sukně. Na opasku měla bronzovou destičku ve tvaru disku se symbolikou slunce. Vědce to vedlo ke zjištění, že dívka byla s velkou pravděpodobností kněžka severského kultu uctívání slunce. 

U hlavy dívky ležela malá nádoba se zpopelněnými ostatky pěti nebo šestiletého dítěte.

Až díky detailní práci multidisciplinárního týmu vedeného Karin Freiovou z Dánského národního muzea se konečně podařilo zjistit nejen přesný původ dívky z Egtvedu, ale také detaily z jejího života. 

Celý tým využil při své práci kombinaci biomolekulárních a biogeochemických analýz, které zkoumaly mimo jiné přítomnost stroncia. 

Žila zcela normální život

Stroncium je součástí zemské kůry. Jeho množství se mění v závislosti na geologii. Například rostliny, zvířata a lidé absorbují stroncium z vody, kterou pijí a lidé také z rostlinné a živočišné stravy. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Nadneseně lze říci, že je tento prvek svým způsobem jakousi navigací, kam člověka zařadit a jak ho blíže poznat. Toho využili i vědci z Dánského národního muzea, kteří na základě poměrů různých izotopů stroncia ze zubů a oblečení dívky určili místo jejího původu. 

Dívka z Egtvedu pocházela pravděpodobně z jihozápadního Německa, tj. oblasti vzdálené přibližně 800 km od místa nálezu. 

Toto je rekonstrukce tváře neandrtálky. Je to nejkrásnější žena, co jsem viděl, tvrdí vědec
Magazín

Toto je rekonstrukce tváře neandrtálky. Je to nejkrásnější žena, co jsem viděl, tvrdí vědec

„Vlna byla vyrobena z ovcí, které se buď pásly v různých zeměpisných oblastech, nebo se pásly v jedné rozsáhlé oblasti s velmi složitou geologií. Horninové podloží Schwarzwaldu na jihozápadě Německa se vyznačuje podobně heterogenním rozsahem izotopů stroncia," uvedla Freiová.

Toto je rekonstrukce tváře Anny Klévské. Jindřich VIII. ji zapudil kvůli ošklivosti. Dnes by byla modelka
Magazín

Toto je rekonstrukce tváře Anny Klévské. Jindřich VIII. ji zapudil kvůli ošklivosti. Dnes by byla modelka

Na základě izotopové signatury stroncia obsaženého v jejích vlasech se zjistilo, že dívka během svého života hodně cestovala, dokonce na dlouhé vzdálenosti. Jedla pestrou stravu, ale také držela diety. Pohřeb dívky z Egtvedu se konal během horkého letního dne.

Zdroje: www.girlmuseum.org, www.smithsonianmag.com, en.wikipedia.org

Tagy Karin Frei Německo