Dívka s perlou

Johannes Vermeer namaloval pověstnou Dívku s perlovou náušnicí roku 1665. Ne nadarmo se jí přezdívalo Mona Lisa severu. 

Dívka s perlou totiž budí přinejmenším stejné tajemství, jako da Vinciho Mona Lisa. Důvodem je fakt, že nikdo netuší, kdo byla dívka, která je na Vermeerově plátně vyobrazená, skutečně zač. 

A právě tím fascinuje nejen historiky, ale především nadšence umění již celá staletí. Zdali šlo o imaginární postavu, které Vermeer nasadil krásné náušnice a zahalil její tělo do kvalitních šatů nebo zda šlo o dívku, která skutečně žila, nám nejspíš nikdo nepoví. 

Spekuluje se, že ať se pravda nacházela kdekoli, Vermeer si pravděpodobně Dívku s perlovou náušnicí zidealizoval. Laicky řečeno si každičký detail natolik přikrášlil, že výsledná podoba všechny překvapuje. 

Umělec nyní oživil její tvář, aby zjistil, jak by dívka vypadala ve skutečnosti. Krásnější byste jen stěží potkali. Vermeer dal Dívce s perlovou náušnicí tu největší ženskou devizu: Bezchybnou krásu. Stejnou, jakou by disponovala, pokud by žila dnes.

Dívka má alabastrovou plet, krásné plné rty, výrazné oči a záhadný pohled. Stejně jako zmíněná Mona Lisa tak zanechá v každém, kdo se na ni podívá, něco zvláštního. 

Krásnější jste neviděli

Stejné to bylo i s původní Dívkou s perlovou náušnicí. Vermeer detailně pracoval s kompozicí světla na dívčiných očích, rtech a také zavěšené perlové náušnici, která mladé ženě visí na levém uchu. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Vědecké studie odhalily, že původně byla Dívka s perlovou náušnicí namalovaná na zeleném pozadí. Aby však více vynikla, přemaloval Vermeer pozadí na černo.

Těžko byste i dnes hledali krásnější dívku, než jakou je právě Vermeerova Dívka s perlovou náušnicí. Jde o zcela unikátní dílo umělcovy tvorby, které nelze srovnat s žádným z jeho dalších děl. 

Obraz je jedinečný svým úzce oříznutým provedením, na jehož pozadí nejsou žádné další detaily. Obraz je fascinující především díky své takřka mistrovské jednoduchosti, střídmosti a čisté eleganci. 

Vermeerova Dívka s perlovou náušnicí se stala populární až díky románu Tracyho Chevaliera, který se stal mezinárodním bestsellerem. Dívka s perlovou náušnicí je vystavená v galerii Mauritshuis v Haagu. 

Zdroje: www.widewalls.ch, dustyoldthing.com, blog.artsper.com