Tato žena ležela 2000 let v bažině. Vědci zrekonstruovali její tvář. Má podivnou anatomii

Natálie Borůvková | 28. 3. 2023

Nejznámější nizozemské "tělo z bažin", které se objevilo 2000 let po své smrti. Vědci zrekonstruovali podivnou tvář dívky z Yde a odhalili její krutý osud. Tušíte, jak tato dívka zemřela? Přirozenou smrt rozhodně nečekejte.

Dívka z Yde

Jméno dostala podle místa nálezu, kde ji objevili dva rašelináři. Právě ti mezi vesnicemi Yde a Vries pracovali, když objevili tento hrůzný nález. 

Dívka z Yde je nejznámější bažinaté "tělo" v Nizozemsku, které v květnu 1897 objevili dva rašelináři z Drenthe. 

Našli něco, co je okamžitě vyděsilo tak, že z místa nálezu nejprve utekli. Nález však dlouho nečekal, než se mu dostalo patřičné pozornosti. Ihned poté, co se rašelináři z Drente zmínili o svém objevu, informoval starosta vesnice Vries Zemské muzeum v Assenu. 

Brzy se zjistilo, o jak unikátní objev se vlastně jedná. 

Detailní výzkum ukázal, že tělo dívky z Yde je z velké části neporušené. Na základě uhlíkového datování se zjistilo, že dívka žila v rozmezí let 54 př. n. l. a 128 n. l., tedy v době železné. 

V době úmrtí jí bylo asi šestnáct let a dosahovala výšky přibližně 140 centimetrů. Ačkoliv byl nález fascinující sám o sobě, tím nejvýznamnějším faktorem byl způsob její smrti. S velkou pravděpodobností byla uškrcená. 

Krutý osud

K tomuto zjištění vedl vědce pásek s uzlem, který byl uvázaný kolem dívčina krku. Dívku pravděpodobně bodli nožem, což ukázala bodná rána také v oblasti krku. Měla oholenou část hlavy a vedle jejího těla ležely zbytky vlněného pláště.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Důvod jejího zabití zůstává pro vědce stále záhadou. Připouští však, že vzhledem k místě nálezu se mohlo jednat o rituální vraždu. Zabití dívky z Yde mohlo být plánované či úmyslné. 

Tomu nasvědčuje i fakt, že bažiny byly dříve skutečně místy rituálních obětí či branou k vyšším silám. 

To by mohlo vysvětlovat, proč měla částečně oholenou hlavu. Spekuluje se však i tom, že dívku vyobcovali z její komunity pro její postižení. Vědci zjistili, že dívka z Yde kulhala a měla vadu páteře. Podobné tělesné vady se nalezly i u jiných bahenních těl. 

V devadesátých letech dívku z Yde podrobně zkoumali další vědci. Na základě získaných informací pak vědci z Manchesterské univerzity vytvořili rekonstrukci jejího obličeje. 

Vědci oživili tvář záhadné ženy, která žila před 15 tisíci lety ve Francii. Její krása je zcela ohromila
Magazín

Vědci oživili tvář záhadné ženy, která žila před 15 tisíci lety ve Francii. Její krása je zcela ohromila

Dívka z Yde měla světlé vlasy, modré poměnkové oči a snědou pleť. Jde o nejznámější nález z nizozemského močálu, který se kdy vědcům podařilo objevit. Jde však také o další z mnoha rekonstrukcí tváří, jež jsou dědictvím našich historických předků.

Toto je rekonstrukce tváře Anny Klévské. Jindřich VIII. ji zapudil kvůli ošklivosti. Dnes by byla modelka
Magazín

Toto je rekonstrukce tváře Anny Klévské. Jindřich VIII. ji zapudil kvůli ošklivosti. Dnes by byla modelka

Na místě jejího nálezu se dnes nachází pomník vytvořený z velkých kamenů. Samotnou dívku z Yde uložili do muzea v Drents.

Zdroje: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org, www.atlasobscura.com

Tagy Drenthe Nizozemsko smrt