V šokující zprávě zveřejněné v časopise ACS's Environmental Science & Technology odborníci z Americké chemické společnosti odhalují znepokojivou pravdu o radioaktivních divočácích. Ukázalo se, že tito tvorové nejsou jen oběťmi černobylské katastrofy z roku 1986, ale také strašidelným pozůstatkem testování jaderných zbraní prováděného před 60 až 80 lety!

Proč právě divoká prasata?

„Šedesát let staré Cs ze spadu jaderných zbraní významně přispívá k pověstné úrovni kontaminace divočáků ve střední Evropě, o níž se dříve soudilo, že jí dominuje Černobyl," vysvětlují vědci.

Viníky této radioaktivní hrozby jsou cesium-137 a cesium-135, vedlejší produkty jaderných výbuchů a výroby jaderné energie. Obě formy cesia představují pro člověka vážné zdravotní riziko, nemluvě o jejich škodlivém vlivu na životní prostředí. Proč jsou však postiženi zejména divočáci?

Obecně se na video o zvířatech v oblasti Černobylu podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Za všechno mohou jejich stravovací návyky

Divočáci mají zálibu v půdních pochoutkách, jako jsou houby a podzemní lanýže. Tyto houby jsou však hlavními kandidáty na absorpci cesia. Radioaktivní cesium proniká do půdy a dostává se do těchto lahodných pochoutek, které se bohužel dostávají na jídelníček divočáků.

Navzdory klesajícímu obsahu cesia-137 ve většině lovné zvěře se divoká prasata tomuto trendu stále vzpírají. Hladina radioaktivity v nich zůstává alarmujícím způsobem vysoká a často překračuje zákonem stanovené limity pro bezpečnou konzumaci. V Německu překročilo bezpečnostní limity neuvěřitelných 88 % testovaných vzorků divočáků (podle japonských norem 100 %).

K určení zdroje této radioaktivity vědci použili detektory záření gama a pokročilou hmotnostní spektrometrii. Klíč spočívá v poměru cesia-137 a cesia-135. Vysoký poměr naznačuje, že zdrojem jsou testy jaderných zbraní, zatímco nízký poměr ukazuje na jaderné reaktory.

Šokující zjištění?

Až 68 % kontaminace pochází pouze z testování jaderných zbraní. V některých případech je obsah cesia z těchto testů natolik vysoký, že maso divokých prasat není vhodné k lidské spotřebě.

Tato studie odhaluje dosud podceňovaný zdroj radioaktivní kontaminace bavorských divočáků. Je to střízlivá připomínka toho, že minulé jaderné aktivity stále pronásledují naše životní prostředí a potravinový řetězec. Vzhledem k tomu, že cesium z Černobylu nadále proniká do půdy, může se úroveň této radioaktivity potenciálně ještě zvýšit.

Důsledky jsou hrozivé

Rostoucí populace divokých prasat představuje hrozbu pro bavorské lesy, které kvůli obavám z kontaminace zůstávají nedotčeny. Budoucí jaderné havárie nebo výbuchy by navíc mohly kontaminaci ještě zhoršit a ovlivnit bezpečnost potravin na desítky let.

Až tedy budete příště uvažovat o kančích hodech v Německu nebo Rakousku, dvakrát si to rozmyslete. Tato radioaktivní zvířata slouží jako důrazná připomínka odpovědnosti lidstva za zodpovědné řízení jaderných aktivit a ochranu našeho životního prostředí před trvalým poškozením.

Zdroje: www.popularmechanics.com, www.washingtonpost.com, www.nytimes.com