Podle článku v deníku The Guardian se zdá, že systém písma je založený na řadě symbolů a lidé jej používali již před 30 000 lety. Symboly byly nejen na stěnách jeskyní, ale byly vyřezávané do kostí a kamene a zřejmě sloužily k zaznamenávání informací o každodenním životě, jako jsou způsoby lovu a sezónní změny.

Forma lunárního kalendáře

Amatérský archeolog Ben Bacon objevil primitivní systém písma a myslí si, že 20 000 let staré značky jsou formou lunárního kalendáře. Ten může předcházet ekvivalentním systémům záznamů nejméně o 10 000 let a ukazuje, že jeskynní kresby byly nejen formou uměleckého vyjádření, ale sloužily také k zaznamenávání sofistikovaných informací o načasování reprodukčních cyklů zvířat.

Nejrůznější jeskynní malby, zejména zvířat, byly nalezené po celé Evropě, spolu se sekvencemi teček a dalších značek, které dosud nikdo nerozluštil. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Symboly zaznamenávaly páření zvířat

Ben Bacon strávil nad rozluštěním písma nespočet hodin, kdy spolupracoval s týmem profesorů. Jeden z nich, Paul Pettitt, archeolog z Durhamské univerzity, řekl, že „výsledky ukazují, že lovci-sběrači z doby ledové jako první používali systémový kalendář a značky k zaznamenávání informací o hlavních ekologických událostech v rámci tohoto kalendáře."

Odborný tým nakonec zjistil, že tyto značky spojené se zvířaty z doby ledové jsou záznamem lunárního měsíce, kdy se zvířata páří. Například symbol "Y“ znamená "porod". Obecně objevené znaky zaznamenávají informace spíše číselně, proto se nepovažují za řeč zaznamenávající písmo. Jsou proto tzv. protopísmem.

Když pronikáme hlouběji do jejich světa, zjišťujeme, že tito dávní předkové jsou nám mnohem podobnější, než jsme si dříve mysleli," tvrdí nyní Bacon, kterému se tak daří chápat život a myšlení dávných předků.

Objev evropského amatéra je významný, protože naznačuje, že první lidé byli schopni symbolické komunikace mnohem dříve, než se dosud předpokládalo. „Tento objev má potenciál zcela přepsat naše chápání vývoje lidských kognitivních schopností," říká archeoložka, doktorka Mary Jacobsová.

Zdroje: www.theguardian.com, www.bbc.com, www.artnews.com