Amatér našel záhadné znaky z doby ledové. Zjistil, že jde o písmo a rozluštil ho. Přepisuje historii

Tereza Malá | 22. 5. 2023

Amatérský archeolog našel podivné znaky. Rozluštil je a díky nim objevil systém písma z doby ledové. Objev byl učiněný v jeskyni ve francouzských Pyrenejích, a mohl by zásadně změnit naše chápání schopností prvních lidí i jejich komunikační schopnosti.

Podle článku v deníku The Guardian se zdá, že systém písma je založený na řadě symbolů a lidé jej používali již před 30 000 lety. Symboly byly nejen na stěnách jeskyní, ale byly vyřezávané do kostí a kamene a zřejmě sloužily k zaznamenávání informací o každodenním životě, jako jsou způsoby lovu a sezónní změny.

Forma lunárního kalendáře

Amatérský archeolog Ben Bacon objevil primitivní systém písma a myslí si, že 20 000 let staré značky jsou formou lunárního kalendáře. Ten může předcházet ekvivalentním systémům záznamů nejméně o 10 000 let a ukazuje, že jeskynní kresby byly nejen formou uměleckého vyjádření, ale sloužily také k zaznamenávání sofistikovaných informací o načasování reprodukčních cyklů zvířat.

Nejrůznější jeskynní malby, zejména zvířat, byly nalezené po celé Evropě, spolu se sekvencemi teček a dalších značek, které dosud nikdo nerozluštil. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Symboly zaznamenávaly páření zvířat

Ben Bacon strávil nad rozluštěním písma nespočet hodin, kdy spolupracoval s týmem profesorů. Jeden z nich, Paul Pettitt, archeolog z Durhamské univerzity, řekl, že „výsledky ukazují, že lovci-sběrači z doby ledové jako první používali systémový kalendář a značky k zaznamenávání informací o hlavních ekologických událostech v rámci tohoto kalendáře."

Vědci našli záhadnou civilizaci, co žila v Egyptě před faraony. S pyramidami to bylo asi jinak
Magazín

Vědci našli záhadnou civilizaci, co žila v Egyptě před faraony. S pyramidami to bylo asi jinak

Odborný tým nakonec zjistil, že tyto značky spojené se zvířaty z doby ledové jsou záznamem lunárního měsíce, kdy se zvířata páří. Například symbol "Y“ znamená "porod". Obecně objevené znaky zaznamenávají informace spíše číselně, proto se nepovažují za řeč zaznamenávající písmo. Jsou proto tzv. protopísmem.

Když pronikáme hlouběji do jejich světa, zjišťujeme, že tito dávní předkové jsou nám mnohem podobnější, než jsme si dříve mysleli," tvrdí nyní Bacon, kterému se tak daří chápat život a myšlení dávných předků.

Vědci našli v Alpách 200 000 záhadných kreseb. Jsou dvakrát starší než pyramidy
Magazín

Vědci našli v Alpách 200 000 záhadných kreseb. Jsou dvakrát starší než pyramidy

Objev evropského amatéra je významný, protože naznačuje, že první lidé byli schopni symbolické komunikace mnohem dříve, než se dosud předpokládalo. „Tento objev má potenciál zcela přepsat naše chápání vývoje lidských kognitivních schopností," říká archeoložka, doktorka Mary Jacobsová.

Zdroje: www.theguardian.com, www.bbc.com, www.artnews.com

Tagy doba ledová Evropa jeskyně Paul Pettitt Pyreneje The Guardian