Léto se nezadržitelně blíží, počty nakažených rapidně klesají a spousta lidí se připravuje na zahraniční dovolenou. Ještě nedávno přitom cestování do mnoha zemí představovalo komplikovaný proces. Nejenže lidé museli utratit nemalé peníze za testy na přítomnost viru v těle, ale leckdy byli nuceni na místě své cílové destinace strávit několik dní v karanténě. To se však nyní zásadně mění.

Doklad lze stáhnout on-line

Nově si lidé mohou stáhnout potvrzení o tom, že mají negativní test, prodělali nemoc covid-19 či byli zaočkováni alespoň jednou dávkou vakcíny, na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Certifikát lze uložit například do mobilního telefonu nebo jej vytisknout. Podle webu ČT24 jej lze získat ale i v očkovacím centru. Doklad o prodělané nákaze zase stejně tak vystaví i praktický lékař.

S potvrzením lze bez větších problémů cestovat do zemí, jako jsou Rakousko, Německo, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko. Je však třeba myslet na to, že si země jisté podmínky pro vstup upravují samy. Někde tak například uznávají očkování již první dávkou, jinde naopak vyžadují zaočkování oběma.

Testování zdarma se mění

V předešlých měsících měli lidé nárok na absolvování bezplatných antigenní testů co tři dny. I to se ovšem od 1. června mění. Vláda totiž rozhodla, že nově mají lidé v červnu nárok na dva PCR testy a čtyři antigenní, přičemž všechny budou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Negativní výsledek PCR testu má platnost sedm dní, u antigenního jde o 72 hodin.

Pro prázdninové měsíce by se ovšem počet mohl ještě upravit. V současné době totiž kabinet uvažuje o dvou PCR testech a dvou antigenních testech měsíčně zdarma.

Testy od zdravotníků, nebo samotest?

Lidé často přemýšlejí nad tím, kam je vlastně potřeba chodit s testy od zdravotníků a kde stačí ukázat samotest. Podle webu ČT24 například restaurace sice kontroly testů provádět nemusí, rozhodně se však vyplatí u sebe mít jakýkoliv důkaz o tom, že jsou návštěvníci negativní. Se samotestem si lze vystačit i u kadeřníka. Na druhou stranu, při účasti na hromadných akcích je již zapotřebí test od zdravotníků.

Ten je rovněž potřebný při vstupu do vnitřního bazénu, posilovny, wellness, sauny nebo diskotéky či kasina.

Potvrzení o bezinfekčnosti si mohou rovněž nechat vystavit lidé, kteří jsou méně než šest měsíců po prodělání nemoci covid-19. V té době jsou totiž dle odborníků dostatečně imunní.