Každý ví, že nic takového jako dokonalá tvář nebo tělo neexistuje. Majitelé fitness center, vizážisté a plastičtí chirurgové ale z vlastní zkušenosti ví, že k perfektnímu vzhledu rádi tíhneme. Čím to je? Odborníci naznačují, že mimo kulturní vlivy nás ovlivňuje také evoluce. Symetrické rysy obličeje a oblejší tvar postavy jsou totiž spojovány s dobrým zdravím, plodností a genetickou zdatností.

„Aniž bychom si to uvědomovali, každého člověka hodnotíme pomocí matematických rovnic,” říká prezident Britské asociace estetických plastických chirurgů Rajia Grover. Výzkumy ukázaly, že mezi nejatraktivnější ženy jsou považovány ty, jež mají vysoko posazeny lícní kosti a jejich tváře nejsou více než 1,5krát delší než jejich šířka. Proč?

Krásná tvář

„U mužů dochází během puberty k nárůstu testosteronu, jenž způsobuje, že se spodní část jejich obličeje zvětšuje. Skutečnost, že to jejich drahé polovičky mají naopak, je důkazem, že mají dobrý přísun ženského pohlavního hormonu estrogenu,” vysvětluje Grover. 

Majitelky trojúhelníkové tváře však stále nemají vyhráno. Studie pro časopis Vision Research ukázala, že za nejkrásnější ženy byly považovány ty, jejichž vzdálenost mezi středem jejích zorniček činila 46 % celkové šíře obličeje od ucha k uchu a vertikální vzdálenost mezi jejich očima a ústy byla přibližně 36 % délky obličeje.

Klíčové také je, aby byla tvář doplněna o nos, jenž má na délku v průměru kolem 5,1 centimetrů a od rtů se vytáčí pod úhlem 106 stupňů nahoru, a o ústa, která by neměla být menší než 50 procent šířky obličeje. V ideálním případě by měl být tvar rtů také dokonalým obloukem.

Postava jako lusk

Ženy během staletí usilovaly o dmoucí ňadra, útlý pas a okrouhlé boky, tedy postavu tzv. přesýpacích hodin. Její přitažlivost nyní potvrdili i vědci, včetně antropologa Barnabyho Dixsona z Nového Zélandu. Ten vypočítal, že ideální poměr obvodu pasu a boků je 0,7. Plastický chirurg a specialista na ňadra Patrick Mallucci z Royal Free and University College London Hospitals dále tvrdí, že za nejkrásnější jsou považována ta, jejichž hmota je ze 45 % nad linií bradavky a 55 % pod.

Zdroj: Youtube

Aby byla postava jako lusk, měla by být také tak akorát zaoblená. Dr. David Lewis, psycholog z Bilkent University v Turecku zjistil, že většina mužů je přitahována ženami, pyšnící se křivkou u kostrče přesně 45,5 stupně. Tento úhel se měří nakreslením vodorovné čáry od spodní části páteře směrem k nohám.

Za dokonalou krasavici jsou tak považovány Jennifer Lopez, Kelly Brook, Scarlett Johansson, Kate Moss a Marilyn Monroe.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.sundaytimes.lk, www.dailymail.co.uk