Přemýšleli jste někdy o tom, proč nás některé křivky přitahují? Vědci nedávno odhalili vzorec pro nejpřitažlivější úhel, v němž se stýká páteř se zadkem ženy - přesně 45 stupňů. Tento číselný závěr lze kupodivu vysledovat až k našim prapředkům. V těchto dávných dobách signalizovala zakřivená záda ženy, že se jí pohodlněji chodí, když je těhotná, což z ní dělalo vhodnější partnerku. Naše přitažlivost pro takové křivky je hluboce zakořeněna v naší evoluční historii.

Geometrie krásy

Ukazuje se, že za krásou je víc, než se na první pohled zdá. Vysoké lícní kosti byly odjakživa žádané, a to nejen kvůli estetice, ale také kvůli jejich roli při vytváření rovnováhy v obličeji. Odborníci jako Rajiv Grover, šéf Britské asociace estetických plastických chirurgů, studovali úhly obličeje mnoha modelek a zjistili, že ideální úhel mezi středem brady a začátkem lícních kostí je 81 stupňů. Tuto společnou proporci lze pozorovat na rysech ikon, jako jsou Kate Mossová a Michelle Pfeifferová.

Výzkumy navíc poukazují na to, že atraktivní tvar ženského obličeje by neměl přesahovat 1,5násobek jeho šířky. Toto kritérium vyplývá z působení testosteronu a estrogenu během puberty. Předpokládá se, že ženy s kratší vzdáleností mezi základnou úst a bradou mají vyšší hladinu estrogenu, hormonu spojeného se zdravím, mladistvostí a plodností.

David Perrett, profesor psychologie, vysvětluje, že ženské rysy jsou přitažlivé, protože signalizují přítomnost dostatečného množství ženských hormonů, které přispívají k vitalitě, mladistvému vzhledu a reprodukčním schopnostem ženy.

Měnící se pojetí krásy

Zajímavé je, že pojem krásy se v průběhu času výrazně vyvíjel. Různé epochy oslavovaly různé typy postav. Od viktoriánské posedlosti drobným pasem až po androgynní postavy "flapper" éry 20. let 20. století byly preference různorodé a odrážely kulturní hodnoty.

Přesuneme-li se do dnešní doby, vnímání dokonalého ženského těla je širší než kdykoli předtím. Influencerky, modelky a veřejně známé osobnosti nyní prezentují celou řadu věkových kategorií, barev pleti, typů těla a odlišností.

Podívejte se na toto video o tom, co se mužům líbí:

Zdroj: Youtube

Je to v nás zakódováno

Ačkoli se matematický vzorec pro dokonalé ženské tvary může zdát zvláštní, odpovídá naší evoluční minulosti. Vysoké lícní kosti a vyvážené proporce obličeje obstály ve zkoušce času jako univerzálně atraktivní rysy. Pojem krásy je však proměnlivý a ovlivněný kulturou a dobou. S tím, jak se společnost posouvá směrem k přijetí inkluzivnější definice krásy, se dokonalá žena stává méně důležitou pro fyzický vzhled a více pro osobnost, sebevědomí a vnitřní sílu. Oslavme tedy vyvíjející se ideály a oceňme jedinečnost, která definuje krásu v moderním světě.

Zdroje: www.national-geographic.cz, www.dailymail.co.uk