Z výšky připomíná létající talíř o průměru 75 metrů. Ve svých útrobách však neskrývá nejmodernější technologické vychytávky pro cestu vesmírem, ale menhiry. Proto se mu přezdívá podzemní Stonehenge. Masivní kameny tvoří dlouhou chodbu o délce téměř 21 metrů. Směřuje ze západu na východ a je zakončena komorou.

Podivný kruhový kopec objevil v roce 1923 Armando de Soto Morillas během stavby domu. Ihned pochopil, že se jedná o významnou památku. Zavolal proto archeologa Huga Obermaiera, který se zde zdržel tři roky. Během nich objevil osm pohřbených těl a řadu artefaktů, včetně kamenných seker a pazourkových nožů. Nechyběla také zdobená i hladká keramika, kostěný náramek a mořské zkameněliny. Tyto věci sloužily jako pohřební výbava nebožtíků.

Dolmen de Soto

Nejpůsobivější je však kamenná konstrukce dolmenu. Skládá se z masivních sloupů z tvrdého pískovce, vápence a křemene. Zdá se, že neolitický architekt svůj projekt pečlivě promyslel. Chodba se od vchodu postupně rozšiřuje. V době jarní a podzimní rovnodennosti tak světlo dosahuje až k nejvzdálenějším prostorům.

Zdroj: Youtube

Orientace dolmenu naznačuje jeho dvojitou funkci. První z nich mohla upozorňovat na přírodní cykly, tedy zahájení a ukončení zemědělské sezóny. Na druhé straně bylo pro neolitickou kulturu slunce symbolem znovuzrození, regenerace a duchovní očisty. Mrtví tak mohli být přivedeni zpět k životu.

Jedním z nejpůsobivějších prvků Dolmen de Soto je skalní umění. Kameny jsou ozdobeny rytinami s různými motivy, jako jsou dýky, lidské postavy nebo geometrické vzory. Podle odborníků zobrazují astronomické události, mýty a božstva. 

Vzácný dolmen

„Ze 43 zdobených kamenů byly čtyři zvláštní. Odhalily totiž podrobnosti o jejich autorech,” říká Hipolito Collado z Extremadura University ve Španělsku. „V období, kdy byly tyto a další motivy vyryty, procházela evropská společnost výraznými změnami. Začaly se používat měděné a bronzové zbraně. Na kameni tak byli zvěčněni bojovníci s čepelemi nad hlavou.”

Další podrobnosti o kultuře, která dokázala postavit podzemní Stonehenge, by mohla prozradit nalezená těla. Problémem ale je, že byla převezena do Spojeného království a nikdo netuší, kde se nyní nachází. Dolmen de Soto je tak pro vědce stále záhadou. 

Zdroje: www.mysteriesrunsolved.com, www.hiddenarchitecture.net, www.world-archaeology.com