Archeologové a historici o nich mluví jako o kultuře pavlovienu, kterou tvořili lovci a sběrači. Tito lidé však nepobíhali pouze sem a tam a nehledali jídlo. Naopak měli čas zdokonalovat technologické postupy svých předků, vyprávět si příběhy a tvořit umělecké předměty.

Hlavním důvodem jejich pokročilého životního stylu byly klimatické podmínky. V době před asi 30 tisíci lety zasahoval do Evropy pevninský ledovec. Přirozeně se tak vytvořil koridor spojující Podunají se Středoevropskou nížinou severně od Moravské brány. Tím procházela početná stáda mamutů, následovaná predátory a pravěkými lovci. Hojnost potravy a dalších materiálů potřebných pro přežití v drsných podmínkách doby ledové, společně s výměnným obchodem způsobila neobvyklý rozkvět tehdejší civilizace.

Lovci mamutů

Světlo světa tak spatřilo broušení, hlazení a vrtání kamene, tkaní látek a drcení rostlinné potravy. Všechny tyto novinky byly klíčové pro přechod k zemědělskému způsobu života o dalších 10 000 let později. Objevily se však také pozoruhodné sošky zvířat a žen, z nich nejznámější je Věstonická venuše nebo také realistický portrét v podobě hlavičky ženy vyřezané z mamutoviny. Právě ten se odborníci rozhodli zrekonstruovat a zjistit, jak vypadala.

Nedaleko od ní byl totiž vykopán hrob přobližně čtyřicetileté dámy, která vykazovala stejnou deformaci na levé straně obličeje. Bohatá pohřební výbava a zbytky okru, které měly námoženský význam, napovídaly, že mohla být šamankou.

„Použili jsme analýzu počítačovou tomografií a 3D sken lebky,” píše atropoložka Eva Vaníčková ve své studii. „Výsledky CT analýzy potvrdily, že asymetrie tváře byla způsobena úrazem v jejím dětském věku, čímž došlo k nerovnoměrnému vývinu mozkového pouzdra. Prudký pád na bradu způsobil, že si zlomila kloubní výběžek v čelisti.” 

Vyspělá civilizace

V následné rekonstrukci jejího vzhledu odborníci vzali v potaz také pravděpodobnou barvu kůže a vlasů tehdejších středoevropanů, stejně tak tělesnou konstituci. Podle objevených ostatků je totiž jisté, že lovci a sběrači kultury pavlovien se byli vyšší a robustnější než jejich sousedé ze západní Evropy - kromaňonci. 

Rekonstrukce obličeje pavlovické ženy z pohřbu DV 3 v Dolních Věstonicích I od výtvarníka O. Bílka a antropoložky E. Vaníčkové. Foto J. Cága, Moravské zemské muzeum

Muži dosahovali výšky až 180 centimetrů a měli atletické postavy. Ženy byly naopak velmi drobné. Šamanka z Dolních Věstonic se tak pyšní štíhlou postavou a výraznými lícními kostmi. Má světlou pleť a středně hnědé vlasy. 

Zdroje: www.novinky.cz, www.scienceworld.cz, www.archeoparkpavlov.cz, www.moravskynarod.cz