Poměrně častá a dnes již i zapomenutá extempore hollywoodské hvězdy Drew Barrymore si vybavujeme všichni. Tato kráska se potýkala s četnými problémy, které pramenily z toho, jak mladá se stala slavnou. Málokdo ale ví, jak moc slavná a jak nádherná byla její babička. Digitální říše Instagramu nedávno znovu odhalila drahocenné snímky Drewiny milované babičky. Dnes osmačtyřicetiletá herečka, moderátorka a členka kultovní herecké dynastie Barrymoreových měla slzy v očích, když narazila na historické fotografie své okouzlující babičky Dolores Costello.

Podívejme se, jak vypadala tato žena:

Zdroj: Youtube

Kdo byla Dolores Costellová

Dolores Costellová, stálice stříbrného plátna na počátku 20. století, se zapsala do dějin Hollywoodu v éře němého filmu. Byla známá jako "bohyně němého plátna" a diváky obšťastňovala svými strhujícími výkony a nepopiratelným talentem. Narodila se 17. září 1903 v Pittsburghu v Pensylvánii v herecké rodině. Možná i proto se Dolores vydala na uměleckou dráhu již v útlém věku a spolu se svou mladší sestrou Helene zaujala diváky jako dětská herečka ve filmech společnosti Vitagraph Film Company v letech 1909 až 1915. Jejich zářivé vystupování na Broadwayi je posunulo na stříbrné plátno, a nakonec vedlo ke smlouvě s Warner Bros. Pictures. Zde Doloresina hvězda skutečně stoupla.

V roce 1926 došlo k zásadnímu obratu v jejím životě, když si zahrála po boku slavného herce Johna Barrymora ve filmu "Mořská bestie", filmové adaptaci románu Hermana Melvilla "Moby-Dick". Milostný příběh na plátně i mimo něj vzkvétal a románek Dolores a Johna Barrymora vyvrcholil v roce 1928 svatbou. Jejich svazek ji ukázal nejen jako talentovanou herečku, ale také jako pozoruhodnou ženu.

Jak oslnila svět němého filmu

Známý autor Terry Chester Shulman, který popsal cestu Costellové ke slávě ve své poutavé knize Filmová první rodina: The Untold Story of the Costellos, odhaluje pokladnici důvodů, proč by se dnešní filmoví nadšenci měli držet odkazu této kouzelnice němého filmu.

„Ve dvacátých letech minulého století vládla Dolores Costellová jako éterická 'bohyně stříbrného plátna' a ukotvila průkopnickou dynastii Costellů ve světě filmu," odhaluje Shulman. „Její otec Maurice Costello byl průkopnickým srdcařem celuloidu, zatímco její sestra Helene se zapsala do dějin jako hvězda prvního mluveného filmu."

Shulman pokračuje: „Sama Dolores zářila jako jedna ze sedmi nejzářivějších hvězd němé éry, svítidlo, které ve 30. letech zdobilo nadčasový film Davida O. Selznicka 'Malý lord Fauntleroy' a ve 40. letech zdobilo filmové mistrovské dílo Orsona Wellese 'Velkolepí Ambersonovi'."

Láska, která přerostla filmové plátno

Tím však příběh této okouzlující ženy nekončí. Láska a obdiv, které po prvním pohledu na Dolores Costello zašeptal legendární John Barrymore, dodává vyprávění o její životní cestě opojnou vrstvu půvabu. „Právě jsem spatřil nejkrásnější ženu na světě," prohlásil slavně Barrymore a připravil tak půdu pro vášnivý románek, který je v roce 1928 dovedl k oltáři.

Zářivá kariéra Dolores Costellové zahrnovala různé žánry, od současných dramat až po opulentní kostýmní eposy. Navzdory úspěchu pro ni přechod k mluveným filmům představoval kvůli jejímu šišlání problém, ale vytrvala a dva roky se věnovala hlasovému tréninku, což svědčí o její oddanosti svému řemeslu.

Zatímco její herecká kariéra vzkvétala, v osobním životě Dolores nastaly významné kapitoly. Narození jejích dětí, Dolores Ethel Mae "DeeDee" Barrymore v roce 1930 a Johna Drewa Barrymora v roce 1932, znamenalo milníky mateřské lásky. Její manželství s Johnem Barrymorem však procházelo bouřlivým obdobím, které nakonec vedlo k rozvodu v roce 1935.

Dolores se po krátké přestávce vrátila na filmové plátno. Její odkaz však přesahuje její filmové úspěchy. Po filmu "Tohle je armáda" (1943) se rozhodla odejít do hereckého důchodu a věnovala se klidnějšímu životu na avokádové farmě.

Cesta Dolores Costello se uzavřela v roce 1979, kdy po sobě zanechala umělecký odkaz. Její poslední léta byla poznamenána účinky raného filmového make-upu na její pleť, avšak její nezdolný duch zůstal nezasažen. Zemřela na rozedmu plic v kalifornském Fallbrooku a zanechala po sobě bohatou mozaiku vzpomínek.

Nadčasová kráska

Dnes hvězda Dolores Costellové stále jasně září na hollywoodském chodníku slávy na ulici Vine 1645, což je pocta jejímu pozoruhodnému přínosu světu filmu a trvalému odkazu, který propůjčila generacím filmových nadšenců.

Při odhalování záhadného života Dolores Costellové znovu ožívá krása, která kdysi okouzlila němé plátno.

Od opulentních světel stříbrného plátna až po dojemné okamžiky odhalení Drew Barrymoreové na Instagramu, okouzlení tváří Dolores Costello stále trvá. Její krása je skutečně nadčasová, ať už respektujeme jakékoli standardy. Líbila by se dnes její tajemná krása i vám?

Zdroje: www.foxnews.com, en.wikipedia.org/wiki/Dolores_Costello