Kašel a nachlazení jsou navíc často doprovázené přítomností lepkavého hlenu v dýchacích cestách. Přítomnost hlenu v těle je za normálních okolností vítaná. Hlen má ochranou funkci.

Lepkavý hlen

Přirozeně produkovaný hlen funguje jako tělesný "olej", který vytváří ochrannou vrstvu v oblastech, jako jsou ústa, nos, dutiny, hrdlo, plíce, žaludek a střeva. Jednou ze základních funkcí hlenu je vytvářet ochrannou bariéru proti bakteriím a virům a bránit jim v pronikání do těla. Obsahuje protilátky, které pomáhají rozpoznávat a eliminovat mikroskopické vetřelce. 

Problém nastává v okamžiku, kdy jinak přirozený hlen změní náhle své složení. Tyto změny mohou vést k nepříjemné únavě, vzniku úporného kašle a pocitu, že se nemůžeme pořádně nadechnout. 

Důvodem je zahuštění hlenu, které je pro nachlazení typické. Pokud se potýkáte s nachlazením a kašlem, je potřeba pročistit plíce. Nemusíte však ihned běžet k lékaři. Na uvolnění dýchacích cest a zbavení se kašle zcela postačí přírodní prostředky z vaší kuchyně. 

Co pomáhá?

Zázvor, který je známý svými léčivými účinky, může pomoci zmírnit kašel a odstranit úporný hlen. V kombinaci s medem, který má antibakteriální účinky, přináší tento domácí prostředek úlevu při bolestech v krku a nachlazení.

Vyčistěte si plíce a zastavte kašel, vyrobte si domácí sirup proti kašli z přírodních surovin:

Zdroj: Youtube

Kloktání roztokem slané vody může zmírnit nepříjemné pocity v krku a přispět k lepšímu stavu dýchacích cest. Tento jednoduchý trik lze snadno zařadit do každodenní rutiny. Z rostlinného mléka, kurkumy, černého pepře a medu si zase můžete připravit uklidňující domácí elixír s protizánětlivými účinky.

Nebo vyzkoušejte domácí sirup! Na jeho výrobu budete potřebovat 1 litr vody, velký kousek čerstvého zázvoru, 3 citrony a kilo cukru. Citróny oloupejte, nakrájejte na menší kousky, přidejte nastrouhaný zázvor a zalijte vodou. Na mírném ohni povařte zhruba 15 minut, nechte vychladnout a macerovat celý den.

Pevné části sceďte a do tekutiny přidejte cukr. Zahřejte, než se všechen cukr rozpustí a přiveďte k varu. Následně vařte 15 minut. Sirup poté odstavte a nechte vychladnout. Užívejte při obtížích, v případě dráždivého kašle, nebo jako podporu vykašlávání.

Čaj z máty, tymiánu, heřmánku nebo echinacey může pomoci zředit přetrvávající hleny a uvolnit dýchací cesty. Horký nápoj z echinacey a černého bezu je skvělou volbou pro boj s úporným kašlem. Inhalací páry s esenciálními oleji, jako je eukalyptus a rozmarýn, zvlhčíte sliznice. Několik kapek těchto olejů na kapesníku může také pomoci při čištění dýchacích cest. 

Jedinečná směs echinacey, máty peprné a šalvěje může rychle zklidnit bolest v krku, uvolnit dýchací cesty a ulevit tak lidem s úporným kašlem. Kombinace břečťanu a tymiánu ve formě tinktury může usnadnit odkašlávání a zmírnit křeče průdušek, což podporuje rychlejší úlevu od kašle.

Zdroje: www.healthline.com, www.webmd.com, symptoms.webmd.com