V této budoucnosti bude každý aspekt domu vylepšen o inteligenci, efektivitu a přizpůsobivost. Senzory budou hladce řídit světla, kohoutky, potraviny, a dokonce monitorovat zdraví. Centrální řídicí systém bude optimalizovat efektivitu, připomínat nám, abychom odmrazili ledničku nebo nastavili mikroelektrické generátory. Domy budou bezdrátové a interaktivní, s daty dostupnými odkudkoli. Podívejte se sami:

Zdroj: Youtube

Ve jménu efektivity

Inovativní změny budou pohánět efektivní využívání zdrojů. Nedílnou součástí bude sběr a recyklace vody, solární panely, mikrokogenerace a tenké izolační fólie, které umožní, aby se některé domy odpojily od sítě. Produkce potravin se přesune na zahrady, střechy a balkony, které bude udržovat stále větší počet pracovníků na dálku a které budou vyživovány kompostovaným odpadem.

Tento přechod k efektivnějšímu využívání stávajících domů je v souladu s cíli udržitelnosti. I když existují omezení pro modernizaci starších domů, jejich nové využití využívá jejich zabudovaný uhlík. Kultura oceňování nákupů a oprav z druhé ruky by navíc mohla být příkladem pro širší spotřební praxi.

Modulární uspořádání domů

Vnitřní uspořádání domů bude modulární a bude se proměňovat v průběhu dne a životních fází. Pohyblivé stěny nově vymezí prostory od kanceláře přes obývací pokoj až po ložnici. Interaktivní obrazovky od podlahy ke stropu nahradí malbu a nabídnou dynamické změny atmosféry a funkčnosti.

Tato budoucnost se již rýsuje vzhledem k prudce rostoucí poptávce po bydlení a nedostatku novostaveb. Společnosti jako Sony, Panasonic, GE a Microsoft investují velké prostředky do vytváření výkladních skříní domova budoucnosti, protože si uvědomují, že domov bude bitevním polem technologických inovací.

V harmonii s planetou

Cesta k roku 2050 je slibná pro udržitelný životní styl. Všechen vývoj se zaměřuje na spotřebitele, což postupně ovlivní životy nás všech a pravděpodobně učiní udržitelný život hlavním a žádaným proudem. Tento přechod, poháněný technologickou zdatností a ekologickou nutností, vykresluje nadějný obraz světa, v němž budou domy nejen chytré, ale také harmonické s planetou.

Zdroje: interestingengineering.com, www.viessmann.co.uk, www.smartcitiesdive.com