V pohledu do blízké budoucnosti se nejmodernější technologie hladce prolínají s naším každodenním životem. Hologramy s rozšířenou realitou budou žít mezi námi, v našich supermoderních, technologiemi řízených domovech… Otázka však zůstává: Chtěli byste v této úžasné budoucnosti žít?

Podívejte se na fantastickou simulaci:

Zdroj: Youtube

Není to sci-fi, ale možná budoucnost

Na této vizionářské cestě se setkáme s domy, vytvořenými pomocí uměleckého generátoru umělé inteligence Midjourney, které jako by vypadly z říše science fiction. Stěny, které se proměňují podle vašeho rozmaru, mění se v okna, která odhalují úchvatné výhledy, nebo zobrazují fascinující umělecká díla. Inteligentní povrchy reagují na dotyk a umožňují ovládat teplotu, osvětlení a atmosféru pouhým gestem.

Robotičtí společníci se stanou nedílnou součástí domácnosti a plynule se začlení do našeho života. Mohou plnit nesčetné množství úkolů, od asistence při každodenních pracích až po poskytování společnosti, a dokonce i emocionální podpory. Tito humanoidní společníci mohou vyvolávat pocit úžasu a vzrušení, ale vyvolávají také etické úvahy a provokující otázky o hranicích mezi lidmi a stroji.

„Rozšířená realita zásadně změní zábavu. Nositelná zařízení s podporou rozšířené reality by také mohla oživit domácnost, její vybavení a zařízení. Hologram Gordona Ramsayho, který vás učí vařit, nebo JRR Tolkien vyprávějící své vlastní knihy ve vaší ložnici (díky AI a technologii AR) by mohl přijít dříve, než si myslíte," řekl Ian Silvera, redaktor časopisu Future News.

Udržitelnost nade vše

Energetická účinnost se dostává do popředí zájmu, domy jsou napájené z udržitelných zdrojů a vybavené pokročilými systémy, které optimalizují spotřebu energie. Představte si stěny zdobené solárními panely, které využívají sílu slunce k uspokojování našich každodenních potřeb. Chytré spotřebiče, které jsou hladce propojené, zajišťují efektivní využívání zdrojů, minimalizují plýtvání a snižují naši uhlíkovou stopu.

Technologie virtuální a rozšířené reality se stanou nedílnou součástí našich domovů a změní způsob, jakým komunikujeme s naším prostředím. Představte si, že vstoupíte do místnosti a přenesete se do vzdálených zemí, nebo že se virtuálně setkáte s přáteli a blízkými, kteří žijí na druhém konci světa. Tyto vymoženosti v sobě skrývají obrovský potenciál, ale zároveň nás nutí zamyslet se nad dopadem na lidská spojení a potenciální odtržení od fyzické reality.

Chtěli byste v této budoucnosti žít?

Ačkoli budoucnost zobrazená v této simulaci nepochybně vzbuzuje respekt, představuje výzvy a otázky, které přesahují oblast technologie. Když nahlédneme do této vize roku 2050, jsme vedeni k zamyšlení nad vyvíjející se povahou lidské zkušenosti a možnými kompromisy, které s sebou takový pokrok přináší.

Chtěli byste v této budoucnosti žít? Na tuto otázku můžete odpovědět jen vy. Dechberoucí pokroky zobrazené v této simulaci nabízejí nesmírný příslib a pohodlí, ale zároveň nás provokují k zamyšlení nad křehkou rovnováhou mezi pokrokem a zachováním naší lidskosti. Až se budeme pohybovat v neustále se měnící krajině technologických inovací, budeme muset přijmout transformační sílu, kterou v sobě skrývají, a zároveň si zachovat vlastnosti, které nás činí jedinečnými lidmi.

Domy v roce 2050 nás vábí jako lákavý pohled do světa, kde se hranice možností stále rozšiřují.
Chtěli byste žít v této úžasné budoucnosti? Volba je na vás. Pozitivem (možná) je, že zpráva mimo jiné naznačuje, že rostoucí počet starších a naopak mladých lidí, kteří si nemohou dovolit opustit domov a pořídit vlastní bydlení, znamená, že vícegenerační bydlení bude běžnější…

Zdroje: www.dailymail.co.uk, studie: www.nhbcfoundation.org, www.smartcitiesdive.com