A jak se zdá, slova jednoho z vědců dokonale zahýbala tím, o čem jsme předtím pouze spekulovali. Skutečně je možné bydlet na Měsíci?

V roce 2030 mají vzniknout na Měsíci první domy

Prognózy ale mluví jasně. Do konce tohoto desetiletí je skutečně možné, že otevřeme okno svého domu s výhledem na povrch Měsíce. Tuto informaci uvedl Howard Hu, vedoucí programu americké agentury pro lunární sondy Orion. Lidem tak svitla naděje, že Země nebude jediným místem, které mohou obývat. 

Každý, kdo by se pak pro krok bydlení na Měsíci skutečně rozhodl, by měl k dispozici vlastní dům, ale také rover, který by mu pomáhal při práci. 

I přes prvotní potíže, kterými byly hurikány a další technické problémy, se nakonec kosmické lodi Orion podařilo odstartovat. Výchozím bodem jejího vzletu byl mys Canaveral na Floridě. Sám Howard Hu k jejímu vzletu řekl: "Byl historickým dnem pro lety člověka do vesmíru". 

Kosmická loď Orion nese rakety Artemis. Pokud se tato mise ukáže jako úspěšná, následným letům Artemis 2 a 3 nebude ve vzletu na Měsíc nic bránit. Pokud vše proběhne podle plánu, mohl by rok 2030 být tím, kdy na Měsíci vzniknou první domy.

Podívejte se na úžasná dvoupodlažní iglú

Lidé by tak mohli obývat Měsíc, který doposud znali pouze ze Země nebo z misí, které absolvovali astronauti. I oni by se tak mohli stát součástí těchto úžasných cest. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Domy v podobě dvoupodlažních iglú by však nebyly jedinou novinkou na Měsíci. V rámci programu Artemis je také zahrnutá stavba a následný vývoj vesmírné stanice, nesoucí název Lunar Gateway. Tu by pak obývali astronauti a byla by využívána k dalšímu zkoumání. 

Vše však bude záležet na tom, až se kapsle Orion vrátí na Zem. To je prozatím naplánováno na 11. prosince.

"Je to první krok, který děláme k dlouhodobému průzkumu hlubokého vesmíru, a to nejen pro Spojené státy, ale pro celý svět. Myslím, že je to historický den pro NASA, ale je to také historický den pro všechny lidi, kteří milují lety člověka do vesmíru a průzkum hlubokého vesmíru. Chci říci, že se vracíme na Měsíc, pracujeme na udržitelném programu a toto je vozidlo, které ponese lidi, kteří nás znovu vysadí na Měsíci," poznamenal jeden z vědců. 

Dle NASA je tato vize jen dalším krokem k tomu dostat se nakonec na Mars. Aby však lidé na tuto planetu mohli cestovat, je zapotřebí ještě mnoho pokusů. 

Zdroje:

www.dailymail.co.uk

www.theguardian.com

www.mirror.co.uk