Vědci dlouho spoléhali na to, že gravitace a odstředivá síla vypuštěné rakety, satelity a lodě udrží na oběžné dráze téměř nekonečně dlouho. Ale i ve výšce stovek kilometrů existuje nepatrné množství atmosférického odporu, který obíhající objekt dokáže zpomalit. Ztrátu dostatečné rychlosti způsobují i čím dál tím častější vzájemné srážky těles, jejichž počet se rok od roku zvyšuje. Vede to k tomu, že začínají padat k zemi.

Mezi oběti vesmírného odpadu tak patří plot indonéského kotce pro dobytek, dům na Pobřeží slonoviny, žena z Tulsy v Oklahomě, kterou zbloudilý kus praštil do ramene, nebo palivový válec, jenž vyplavilo moře na pláž Green Head v západní Austrálii. Nyní se k nim přidal pozemek za vesnicí Taizi Temple na severu Číny.

Dopad satelitu

Čínští vědci zachytili letící objekt pár hodin předtím, než dopadl na zem. Ihned proto obyvatele varovali, aby opustili své domovy a někde se schovali. Jen díky tomu se letos 9. srpna, kolem 6:50 ráno, kdy se satelit objevil nad obcí, nikomu nic nestalo. 

Zdroj: Youtube

Zároveň vzniklo děsivé video, na němž je zachycený obrovský žlutý oblak a trosky bílého tělesa, nacházející se hned za obytným domem. Svědci uvedli, že během dopadu spatřili ohnivou kouli a slyšeli hlasité dunění. Zároveň se jim třásla okna.

Zbytky satelitu zajistili vojáci a úřady slíbily, že se pokusí odhalit komu patřil a sestavit tak pravděpodobný scénář, jenž by popsal, jak nad ním mohlo ke ztrátě kontroly dojít.

Vesmírný odpad

„Kosmické smetí je dlouhodobý problém. Mezi lety 1992 a 2002 se nekontrolovaně vrátilo na zem 1500 raketových těl,” říká politolog z University of British Columbia v Kanadě Michael Byers, který již minulý rok se svým týmem vypočítal, že v příštích deseti letech je riziko jedna ku deseti, že nějaký kus dopadne do obydlené oblasti. „Vidíme, že čísla nelhaly a už se to děje.”

Dá se podobným nehodám předejít? Podle astrofyzika z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics Jonathana McDowella ano. Jednoduchým řešením by mohla být instalace malých motorů, které by mohly navést trosky do opuštěných zón. „Řeč je však o nových přístrojích. Ty, které již obíhají nad našimi hlavami, jsou nekontrolovatelné.”

Zdroje: www.mirror.co.uk, www.express.co.uk, www.space.com, www.cs.wikipedia.org