„Můj manžel našel ve starém nábytku spoustu odpadků,” říká Rosy Beckerton. „Ale nikdy nic nebylo tak zajímavé jako tohle." Žena se proto rozhodla, že text anonymní jedenáctileté školačky z 23. února 1969, v němž popisuje svou představu o tom, jak bude vypadat svět v roce 1980, zveřejní a autorku zkusí najít.

Šlo o slohovou práci, již učitel zkontroloval červeným perem a ohodnotil ji slovy „dobré”. Dívka si v ní vysnila, že ve svých jednadvaceti bude vdanou bankovní úřednicí a její dům plný moderních vychytávek. „Když se na dětskou prognózu podíváte, zjistíte, že se skoro nemýlila,” říká Rosy.

Dopis z roku 1969 

Školačka předpovídá posun v technologiích a nástup videohovorů. „Přichází můj manžel. Zmáčkne tlačítko na dveřích, které se samy otevřou. Ahoj drahá, pozdraví mě. Musím ještě zavolat kolegovi, bude to rychlovka, řekne mi." 

Dívka popisuje, že v roce 1969 mají velké a těžké telefony se sluchátkem. V budoucnosti budou ale lehké a s obrazovkou. Podobnou revoluci zažije také televize. Během jedenácti let se vyvine ze čtvercové krabice s knoflíky v tenký přístroj, připomínající obraz na stěně.

„Připravuji večeři. Je to kus žvýkačky. Možná si myslíte, že jsme chudí, ale mýlíte se. Jakmile ji sníte, váš hlad najednou zmizí. Výhodou navíc je, že nešpiníte nádobí,” upozorňuje.

Předpověď budoucnosti 

Rosa Beckerton stále doufá, že se jí autorka dopisu ozve. Nyní by jí mělo být 65 let. „Ráda bych se jí zeptala, co si myslí o tom, že se její předpovědi docela vyplnily,” směje se manželka čalouníka.

Zdroj: Youtube

Možná by však žena řekla to, co napsala na konci své slohové práce: „Věřte mi, když si vzpomenu na těch posledních deset let, věci se ohromně změnily.”

Zdroje: www.express.co.uk, www.edinburghlive.co.uk, www.mirror.co.uk