Je skoro pravidlem, že zajímavé příležitosti přicházejí náhodou. Podobně tomu bylo i s prvním dílem s názvem Slunce, seno, jahody. Na počátku 80. let totiž Zdeněk Troška na každoroční schůzi v Barrandovských ateliérech pronesl námitku, proč dovážíme zahraniční komedie, když si je můžeme natočit sami. Tehdejší ředitel mu navrhl, ať se toho ujme.

Režisér a scénárista v jedné osobě tak doslova zvedl hozenou rukavici a rozhodl se zvěčnit situace, která on sám, jeho rodina a známí v Hošticích prožívali.

To, že jde vlastně o rodinný sitcom potvrdila jeho maminka, když po přečtení scénáře prohlásila: „No, taky jsi tam o nás nemusel psát všechno.”

Slunce, seno…úspěch

Na svou dobu byl film odvážný. Při finálním schvalování z něj proto muselo být kvůli cenzuře vystřiženo deset minut. Zmizely tak scény, v nichž se mluvilo o tom, že Šimon Plánička je špion a diverzant a upraveny byly i části odehrávající se okolo faráře Otíka.

Dalším zásahem byly restrikce, vztahující se k premiéře. Snímek byl proto v roce 1984 uveden jen tzv. v tichosti. I přesto ho postupně navštívilo přes tři miliony diváků. 

O pět let později vidělo druhý díl s názvem Slunce, seno a pár facek o téměř 700 tisíc lidí více. Závěrečnou část trilogie z roku 1991 spatřilo necelých milion fanoušků. 

Celkový úspěch trilogie lze přičíst několika faktorům. Pyšní se nejen skvělým obsazením, ale také vtipnými scénkami jako vystřiženými ze života a přirozeným humorem. „Zdeněk Troška navíc udělal velmi dobře, že mezi herci použil také neherce. Díky tomu je celé dílo autentičtější, “ řekl v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz představitel živočicháře Jiří Lábus.

Letní komedie Slunce, seno,... se tak staly českými klasikami, které baví dodnes. Pokud patříte mezi jejich milovníky, zkuste se otestovat, jak dobře je znáte. 

Doplň hlášky z Slunce seno

Zdroje: www.kinomaniak.cz, www.zivotvcesku.cz, www.metro.cz